Над 600 члена на международната преса от 34 държави са получили акредитация от Главната дирекция за печата и информацията на Турция (ГДПИ) за предстоящите президентски и парламентарни избори в страната на 24 юни, предава Anadolu Agency.
Според информацията на турската агенция, събрана от ГДПИ, общо 635 международни журналисти са пристигнали в Турция, за да наблюдават изборите, допълва агенция Фокус.
Пресцентрове с екрани ще бъдат поставени в Анкара, Истанбул и Диарбекир от ГДПИ, за да позволят на международните журналисти да следят изборните резултати.
Министерството на вътрешните работи на Турция и Върховната избирателна комисия ще работят заедно, за да разрешат проблемите, които могат да възникнат по време на репортерските дейности на журналистите.
Изборите са ключов тест за Реджеп Тайип Ердоган, предава Reuters, защото новоизбраният президент ще получи нови големи пълномощия, дълго търсени от Ердоган и подкрепени от малко мнозинство от турците в референдум от 2017 г. Критиците твърдят, че това ще продължи да ерозира демокрацията в страната-членка на НАТО и ще укрепи едноличното управление.
Ердоган, най-популярният, но и разделящ лидер в съвременната турска история, премести изборите от ноември 2019 г., твърдейки, че новите правомощия ще му позволят да се справи с нарастващите икономически проблеми на страната - лирата загуби 20% от стойността си спрямо долара тази година и да се справи с кюрдските бунтовници в югоизточна Турция и в съседните Ирак и Сирия.
Но сметките му не включваха Мухаръм Инс, кандидат за президент на секуларистката Републиканска народна партия (СНП), чието добро представяне в митингите на кампанията е консолидирало отдавна разделената опозиция в Турция.