Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 1000 километра стени има по турските сухопътни граници

26 октомври 2021, 20:15 часа • 2450 прочитания

Над 1000 километра турски сухопътни граници са укрепени със защитни стени, за да се предотвратят потенциални миграционни вълни. Това се подчертава в годишната програма на президента за 2022 г., цитирана от в. „Сабах“.

В рамките на проекта за система за физическа сигурност, започнат през 2015 г. за охрана на границите на страната, бяха изградени защитни стени по протежение на 1005 километра сухопътни граници на Турция, което представлява 34% от границите.

В годишната програма на президента за 2022 г., публикувана в Държавен вестник, процедурите за предотвратяване на незаконни преминавания са изброени под „Служби за сигурност“.

Проектът беше иницииран през 2015 г. с цел спиране на непрекъснато нарастващия поток от незаконна масова миграция по 2949-километровите сухопътни граници на Турция. От 2015 г. насам 837 километра от 1295-километровата южна граница на Турция са запечатани с гранична стена. На изток са издигнати стени по протежение на 168 километра от 1182-километровата граница от началото на работата през 2017 г.

Изграждането на стена по протежение на 73 километра от 2477-километровите източни и южни сухопътни граници на Турция, всички съседни на Иран, също продължи тази година. Продължава работата за укрепване на 238-километровия участък по протежение на иранската граница на изток и 33 километра по общата граница с Ирак на юг.

Във Ван, където е най-дългата граница с Иран, силите за сигурност вземат всички възможни предпазни мерки, за да предотвратят незаконни преминавания , контрабандни дейности и терористични инфилтрации, като постоянно наблюдават и патрулират границата с бронирани превозни средства.

Изправена пред потенциална мигрантска вълна поради нестабилността в Афганистан, Турция максимизира мерките по източната си граница . Турция продължава усилията да засили сигурността на границата си с Иран, за да предотврати всеки нов приток на мигранти. Засилените гранични мерки в Турция, която вече е домакин на близо 4 милиона сирийски бежанци и е изходен пункт за много мигранти, опитващи се да стигнат до Европа, започнаха, когато талибаните започнаха да напредват в Афганистан и превзеха Кабул.

Турция не е единствената страна, която поставя бариери. Нейната съседка Гърция наскоро завърши изграждането на 40-километрова ограда и система за наблюдение, за да предотврати мигрантите, които успеят да влязат в Турция, да се опитат да стигнат до Европейския съюз.

Властите казват, че в Турция има 182 000 регистрирани афганистански мигранти и около 120 000 нерегистрирани. Президентът Реджеп Тайип Ердоган призова европейските държави да поемат отговорност в случай на наплив, като предупреди, че Турция няма намерение да се превръща в „европейски склад за съхранение на мигранти“.

Турция е домакин на близо 4 милиона бежанци – повече от която и да е страна в света. След избухването на гражданската война в Сирия през 2011 г. Турция прие „политика на отворени врати“ за хората, бягащи от конфликта, като им предостави статут на „временна закрила“. Смята се, че афганистанците са втората по големина бежанска общност в Турция след сирийците. Много от мигрантите, пристигащи през Иран, се отправят към Истанбул, за да намерят работа или преминаване до друг крайбрежен град, от който да тръгнат за Европа.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес