Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Луди пари, които инфлуенсърите в Китай печелят - по 10 милиона за седмица:

29 декември 2023, 22:31 часа • 5220 прочитания

Със своите излъчвания на живо (или стриймове) Жен Шианшиан постига успехи дори в социалните медии извън Китай. Тя е известна с това, че пред камерата за секунди държи различни продукти. И ги продава. Асистентите ѝ подават обувки, дрехи, козметика, тя отваря за кратко техните кутии, казва цената и продължава.

Жен Шианшиан има около 5 милиона последователи в Douyin, еквивалента на TikTok за Китай, разказва АРД. Публикации твърдят, че младата стриймърка печели над 10 милиона евро на седмица. През октомври платформата Douyin забрани този вид стриймове на живо, при който не се дава никаква конкретна информация за продукта. Пазарът обаче е огромен. За много известни китайски инфлуенсъри стриймингът се е превърнал дори в основен източник на доходи.

Купуваш само с няколко клика

Още: Бизнес моделът на Путин: Огромен завой в посока на Китай. Русия все повече залага на юана

Функциите за пазаруване са директно интегрирани в китайски платформи като Douyin, Xiaohongshu, Kuaishou и Bilibili. Това означава, че потребителите, които следят канали за пазаруване на живо, могат директно да закупят продукти само с няколко клика в приложението на смартфона си. Платформи за продажби като Taobao имат свои собствени канали за стрийминг, както и чат приложението WeChat.

По този начин в Китай може да си купиш почти всичко. В един от каналите на WeChat например жена приготвя наденички и едновременно с това ги продава. В следващия канал предлага детски колички, изреждат от АРД.

Пазарът продължава да расте

В много китайски градове има цели сгради, които са разделени на отделни помещения без прозорци. В тях стоят стриймърите, които продават продуктите си онлайн. Много от тях са били наети от някоя от почти 20-те хиляди компании за електронна търговия на живо. Други са самонаети.

Още: Тайван повиши нивата на тревога преди изборите

Подобно онлайн пазаруването на живо в Китай има от преди около 8 години. Оттогава пазарът не спира да расте. Най-голям ръст бе отбелязан по време на пандемията от Ковид-19. Рестриктивните мерки в страната, които продължиха почти три години, спомогнаха за покачване на интереса към онлайн търговията.

Според доклади на експерти в Китай около 500 милиона потребители пазаруват онлайн. Това е повече от един на всеки трима души. Според доклада през миналата година пазаруването през стриймове е генерирало еквивалента на около 450 милиарда евро. Това е приблизително колкото брутния вътрешен продукт на Австрия.

 

Източник: Дойче веле

Още: Защо не осъжда войната: Китай с огромни финансови ползи от руската инвазия

Си Дзинпин е предупредил Байдън какво ще направи с Тайван

Жертвите на земетресението в Китай достигнаха 111 (ВИДЕО)

Още китайски метеорологични балони пресякоха Тайванския проток

Рекорден студ в Китай (ВИДЕО)

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес