Раздорът на тема „Сирия” между Русия и САЩ достигна нови висоти, след като руският външен министър Сергей Лавров намекна, че Вашингтон „не може или не желае” да „отдели” Джабхат ан-Нусра от умерената сирийска опозиция. Лавров изрече остри думи пред BBC.
„САЩ поеха ангажимент да поемат като приоритет отделянето на Джабхат ан-Нусра (бел. ред. – клонът на Ал Кайда в Сирия) от умерената опозиция. Въпреки това, въпреки многото обещания, до момента Вашингтон не желае или не може да стори това. Русия има все повече и повече основание да смята, че от самото начало САЩ са искали да запазят ан-Нусра като план „Б”, когато дойде подходящ момент за смяна на режима в Сирия”, каза Лавров. Той напомни и, че в споразумението за прекратяване на огъня в Сирия е включен ангажимент за съвместни руско-американски операции както срещу „Ислямска държава”, така и срещу Джабхат ан-Нусра.
Именно тази позиция руският външен министър използва като оправдание за бомбардировките над Алепо, извършени от силите на Башар Асад и от руски военни през последната седмица. По данни на ООН ударите са взели живота на над 400 цивилни, много от които деца. Според Лавров обаче Русия единствено помага на Башар Асад да се бори с терористи и ако има цивилни жертви, то Москва „съжалява”.
„През тази година имаше много случаи на спиране на огъня по изискване на ООН – за 48 часа, за 72 часа. Всеки път в тези паузи Джабхат ан-Нусра получаваше оръжия отвън, както и свежи попълнения, нови бойци. Трябва да бъде направена първата стъпка за новите приоритети. Хуманитарните паузи са много важни, за да се окаже помощ на хората в Алепо. Единствено контролираната от Джабхат ан-Нусра източна част на Алепо не се съобразява с общото разбирателство за спиране на огъня през определен период”, заяви Лавров.