Една от най-важните победи във войната в Сирия беше връщането на контрола над магистралата М5 Дамаск-Алепо. След дългогодишни боеве магистралата, която сирийците наричат "Международния път" отново е под опеката на правителството.
Свързвайки най-големите сирийски градове, тя е от ключово значение цялостния контрол над страната. Сирийският президент започна да губи контрола над магистралата след 2012 г., когато бунтовнически групировки започнаха на свой ред да завладяват различни части от страната. Протестите срещу управлението на неговото семейство избухнаха година преди това на фона на вълна от бунтове в арабския свят, прераснали във война.
Beautiful news out of #Syria!
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) February 16, 2020
Syrians are out in the streets tonight to celebrate the Syrian Army liberating the entirety of #Aleppo, freeing the last remaining pockets of the city that were still occupied by Al-Qaeda.
Something that we won’t see on the likes of CNN or the BBC. pic.twitter.com/8aQauhS2Yk
В исторически план този път винаги е бил оживен. Сирийският анализатор Талеб Ибрахим нарича М5 "най-основната и стратегическа магистрала в Близкия изток".
За подкрепяните от Турция бунтовници магистралата беше крайъгълен камък за запазването на целостта на контролираната от тях територия и за противодействието на правителствените сили. Загубата на М5 представлява смъртоносен удар върху тях, като контролът върху последните парчета земя в Северозападна Сирия вече започва да изглежда все по-несигурен.
Следва поглед върху магистралата и мястото, което тя заема в започналата преди близо девет години гражданска война в Сирия, направен от Зейна Карам за Associated Press.
ЗНАЧЕНИЕТО НА МАГИСТРАЛАТА
М5 представлява стратегическа магистрала, която тръгва от Южна Сирия, в района на границата с Йордания, и продължава в северна посока чак до град Алепо, намиращ се близо до турската раница.
Четиристотин и петдесет километровата магистрала свързва четирите най-големи града на Сирия - Дамаск, Хомс, Хама и Алепо - пресичайки провинция Идлиб.
Преди войната магистрала М5 беше пътна артерия с важно стопанско значение, захранваща основно индустриалното сърце на Сирия, Алепо. Според експертни оценки в пика на предвоенния търговски бум в Сирия всеки ден по нея са били транспортирани стоки за 25 милиона долара.
Магистралата беше пътят, по който се превозваха цялото жито и памук от сирийския Изток и Север към останалата част от страната. Тя беше и път, използван за търговията на стоки с регионални търговски партньори като Йордания, Саудитска Арабия и другите арабски държави, както и с Турция.
ОТНОВО ПОД ПРАВИТЕЛСТВЕН КОНТРОЛ
Връщането на контрола над магистралата беше основен приоритет за правителството на Асад още от ранните дни на войната.
Бавното и мъчително възстановяване на този контрол в много отношения вървеше ръка за ръка с обратите в конфликта в Сирия. От 2014 г. нататък сирийското правителство постепенно започна да отвоюва отсечки от магистралата. Тогава Русия се включи във войната на страната на Асад и по същество обърна хода й в негова полза.
По-големи и по-малки градове, разположени по протежението на отделни участъци от магистралата, включително дамаското предградие Гута бяха отвоювани след дълги обсади. Осъществената с помощта на Русия победа в Алепо през декември 2016 г. беше друг повратен момент във войната.
ЗАТВАРЯНЕ НА ПЪТЯ ЗА БУНТОВНИЦИТЕ
Съгласно споразумението между Русия и Турция от септември 2018 г. магистралите М5 и М4 се предвиждаше да бъдат отворени за движение, свързвайки до края на същата година бастионите на правителствената власт по крайбрежието с Алепо.
Това обаче така и не се случи. Бунтовниците отказаха да се изтеглят и да позволят на съвместните руско-турско патрули да охраняват трафика там. Това в крайна сметка доведе до настоящата правителствена офанзива в Идлиб, което е и последния бастион на бунтовниците в страната.
Правителствените войски предприеха няколко големи настъпления в Идлиб, отново осъществени с помощта на Русия, връщайки си градове и села и от двете страни на магистралата. Превземането на Хан Шейхун беше първият голям пробив, последваха Марет ан Нуман и Саракиб, разположени в района, където се пресичат М4 и М5.
Миналата седмица сирийските войски си върнаха последната контролирана от бунтовниците част от магистралата - тази в района на Хан Асал. С това пътната артерия мина изцяло под контрола на силите на Асад за пръв път от 2012 г.
Съобщението за победата обаче дойде не от сирийското правителство, а от руското министерство на отбраната. В сряда то обяви, че "най-важната транспортна артерия в Сирия" е "освободена" от контрола на бунтовниците.
ЗАЩО УСПЕХЪТ Е ТОЛКОВА ЗНАЧИМ
Превземането на магистралата е може би най-значимата победа на Асад, чиито сили от края на 2015 г. досега спечелиха солидни успехи във войната с помощта на руските въздушни удари и подкрепяните от Иран бойци.
Политическият анализатор Ибрахим заяви, че магистралата е от такова жизненоважно значение, защото свързва двата най-важни града в страната - столицата Дамаск и Алепо, някогашен търговски център, по-голямата част от който в момента е в развалини.
"С други думи, магистралата свързва политическата с икономическата столица на Сирия", каза той. При пътния възел при Саракиб тя също така прави връзка с М4, с което се открива за движение пътят към крайбрежния бастион на правителството Латакия и пристанището й.
Боевете близо до магистралата продължават, а голяма част от провинция Идлиб си остава в бунтовнически ръце. Но превземането на М5 ще допринесе много за възстановяването на връзките между контролираните от правителството райони, след като те бяха прекъснати с години.
ИЗКАЗВАНЕ НА БАШАР АСАД
Сирия ще продължи да се освобождава от терористи в провинциите Алепо и Идлиб, въпреки външния натиск, коментира сирийският президент Башар Асад, в обръщението си за успешното настъпление на сирийската армия.
"Напълно осъзнаваме, че това освобождение не означава края на войната или унищожаването на тероризма", но успехите в Алепо и Идлиб са "прелюдия към пълното поражение на екстремистите, което ще настъпи рано или късно", коментира Асад.
Целта на операцията срещу групата "Джебхат ал Нусра" и нейните съюзници край Алепо е да се освободи този метрополис от минометни обстрели на бандитски формирования, които са в непосредствена близост до града.
ЛЕТИЩЕТО В АЛЕПО ОТНОВО РАБОТИ
Летището в сирийския град Алепо възобновява работата си, съобщи сирийският телевизионен канал Al Ikhbariya, цитирайки министъра на транспорта на страната Али Хамуд. Според него, на 19 февруари летището ще приеме първия си полет от Дамаск. Полети от Алепо до Дамаск и Кайро са планирани през следващите дни.
Същевременни сирийската армия откри нов хуманитарен коридор за цивилни, за да напуснат райони, контролирани от терористични групи в близост до град Саракиб в провинция Идлиб, съобщава сирийската агенция САНА.
Коридорът, който трябва да осигури безопасността на местното население, вече функционира западно от Саракиб. Коридорът е през селището Баджариз.
Действащият губернатор на провинция Идлиб, Мохамед ал Саадун коментира по-рано, че Саракиб е на 10 км от магистралата Алепо-Дамаск и почти в самия център на провинцията и отварянето на нов хуманитарен коридор в този район ще позволи не само жители на Саракиб, но и много сирийци, които са принудени да напуснат този регион, да се върнат в изоставените си къщи, напуснати заради постоянни атаки на екстремисти.