Фирмите от средния и дребен бизнес в Китай все по-често отказват да приемат нови поръчки от чужбина заради увеличените срокове за доставка, пише „South China Morning Post”.
Както отбелязва изданието, все повече малки и средни производители в Китай отказват да приемат поръчки и съкращават производството си, за да избегнат запълването на складовете. Това се случва на фона на забавянето на доставките, предизвикано от ограничителните мерки заради COVID-19.
Заради продължителния срок за изпращане на стоките компаниите-износителки страдат от дефицит на финансови средства.
„Има много поръчки, но не смея да ги приема. Сега при нас на склад са 80 контейнера, които чакат да бъдат изпратени. Средствата ми са на привършване и съм подложен на силен натиск да плащам за работата си, както и други фабрики”, споделя бизнесмен.
В държавите-износители от Азия доставчиците се борят да намерят достъпни контейнери за стоки, докато в Съединените щати, Европа и Австралия в пристанищата се натрупват празни контейнери, тъй като производството не се е върнало до нивата от преди пандемията и се забавя връщането им в Китай, пише вестникът.
През август на терминала в китайското пристанище Нингбо-Жоушан - третото в света по товарооборот, работата беше спряна за две седмици заради служител, който се разболя от COVID-19. Превозите със самолет също са затруднени. Цените на авиопревозите на международното летище Пудонг в Шанхай са се увеличили, след като миналия месец заради пандемията бяха ограничени операциите с товари.