Китай задейства първия си ядрен реактор собствено производство - Hualong One - важна стъпка в опитите на Пекин да стане по-малко зависим от западните съюзници за енергийна сигурност и критични технологии, съобщават местни медии.
Реакторът, който беше свързан към националната мрежа в петък, може да генерира 10 милиарда киловатчаса електроенергия всяка година и да намали емисиите на въглерод с 8,16 милиона тона, твърди Китайската национална ядрена корпорация (CNNC).
"Това означава, че Китай разбива монопола на чуждестранните ядрени енергийни технологии и официално влиза в челните редици на напредналите технологии", се казва в изявление на CNNC.
Ядрените централи доставят по-малко от 5% от годишните нужди на Китай от електроенергия през 2019 г., пресмята Националната енергийна администрация, но този дял се очаква да нарасне, тъй като Пекин се опитва да намали значително вредните емисии до 2060 г.
Намаляването на зависимостта му от западните съюзници в критични високотехнологични сектори като производството на електроенергия е ключова цел в плана на Пекин „Произведено в Китай 2025“.
Милиарди долари държавни субсидии са дадени на китайски компании, за да ускорят процеса - ход, който разгневи търговските партньори на Китай и предизвика продължителен търговски спор с Вашингтон.
Работата по реактора Hualong One започна през 2015 г. и в момента има шест други реактора в процес на изграждане в Поднебесната империя и в чужбина, съобщи държавният оператор на централата CNNC.
Hualong One, разположен в провинция Фуджиан в източен Китай, ще бъде пуснат в търговска употреба до края на годината след преминаване на тестове.
Китай разполага с 47 ядрени централи с общ производствен капацитет от 48,75 милиона киловата, което се нарежда на трето място в света след САЩ и Франция.
През последните години Пекин инвестира милиарди долари за развитие на своя сектор на ядрената енергетика, докато полага усилия да отдели необходимата за икономиката му енергетика от въглищата.
Китай изгражда 13 ядрени централи, повече от която и да е друга държава, въпреки опасенията за околната среда и безопасността.