Централната банка на Китай ще намали задължителните резерви за по-малките банки, за да освободи ликвидност около 400 милиарда юана (56,3 милиарда долара), което е за противодействие на въздействието на коронавируса върху предприятията.
От Китайската народна банка (КНБ) казаха, че също така ще намалят лихвите, които плаща за излишните резерви на финансовите институции за първи път от 12 години, за да ги насърчи да използват парите, а не да ги съхраняват в централната банка. Този ход е поредният в поредицата финансови инжекции за подпомагане на втората по големина икономика в света срещу последствията от кризата заради коронавируса.
Коефициентът на задължителни резерви (RRR) за малките и средните банки ще бъде намален със 100 базисни точки през два транша, съответно на 15 април и 15 май, съобщи КНБ. Това намалява размера на паричните средства, които банките трябва да притежават и е насочено към увеличаване на подкрепата за малки, средни и микро предприятия, добавят от централната банка, цитирана от БГНЕС.
Съкращаването е насочено към финансови институции в провинцията и градските търговски банки, които оперират само на провинциално ниво. Докато по-големите предприятия в Китай възобновяват почти редовното си функциониране, тъй като страната облекчава ограниченията за ограничаване на разпространението на коронавирус, по-малките фирми изостават.
Целта е "ефективно да се увеличат стабилните източници на финансиране" и да се помогне за намаляване на лихвените проценти, на които се подчиняват предприятията, заяви говорител на централната бака. Очаква се мярката да бъде от полза за около 4000 по-малки банки, които съставляват огромното мнозинство от институциите в банковата система на Поднебесната империя. КНБ заяви, че ще намали и лихвения процент по излишните депозити на банките от 7 април, от 0,72 на 0,35%. Тя плаща лихва върху надвишените резерви на банките, а последният път, когато коригира ставката, беше през 2008 г.