Властите в Китай ще глобяват за пропаганда на лакомията и разточителното използване на хранителни продукти, ще възпитава у населението умереност и внимателно отношение към храната. Това става ясно от приетия закон в рамките на борбата с прекалената консумация и хранителните отпадъци.
На 29 април парламентът на Китай одобри закон за борба с разточителното използване на хранителни продукти, който влезе в сила още същия ден.
Китайският лидер Си Дзинпин заяви миналата година, че "явлението разхищение на храна ужасява и огорчава" и нареди сред гражданите да се насърчава умереност при храненето. Той призова хората да развият чувство на срам заради „разточителството при храната и гордост от икономията“.
Според чл. 22 от закона, медиите трябва да пропагандират закона за борба с разточителното използване на хранителни продукти, да представят съответните нормативни актове и стандарти, да информират за усъвършенстваните модели, да сочат недостатъците от разточителното хранене, да насочват обществеността към формиране на правилната концепция за хранене и потребление и да бъдат внимателни към общественото мнение.
Подчертава се, че информациите за борба с разточителното използване на храна трябва да бъдат достоверни и безпристрастни.
Забранява се продукцията, публикуването и разпространението на програми, аудио и видеоматериали, рекламиращи разточителното използване на храна, включително и преяждане, се казва в закона.
В случай, че такива материали все пак се появят, медиите са длъжни да ги блокират или да изтрият неподходящото съдържание.
При отказ ще се налагат глоби в размер от 10 000 до 100 000 юана (1,5 до 15 000 долара), като дори може да бъде взето решение за прекратяване на тяхната работа.
Лицата и ръководството, които отговарят пряко за това, могат да бъдат привлечени към съдебна отговорност.
В закона се подчертава, че правителствата на всички нива трябва да определят цели и задачи в борбата с хранителните отпадъци, да създадат и усъвършенстват работещи механизми, мониторинг, проверки, анализ и оценка на хранителните отпадъци, да засилят контрола и управлението и да провеждат пропагандна и просветителска дейност.
Всяко юридическо или физическо лице, което е открило прекомерни хранителни отпадъци, има право да докладва за това на съответните служби, които трябва своевременно да разгледат сигнала в съответствие със закона.
Според закона, когато се хранят извън дома, жителите на страната трябва да се придържат към концепцията за цивилизовано, здравословно и рационално потребление, да поръчват и консумират храна в разумни количества в съответствие със здравословното състояние, навиците и хранителните си нужди.
Вкъщи трябва да се изграждат здравословни хранителни навици, основани на науката, да се избягват големи количества отпадъци и да се купува, съхранява и приготвя храна в съответствие с реалните ежедневни нужди.
Заведенията за обществено хранене следва да подобрят системата за покупка, съхранение и преработка на хранителните продукти, да повишат нивото на професионална подготовка на обслужващия персонал и да включват задължително обучение за борба с разточителството.
Препоръчва се да се отделя специално внимание при изготвянето на меню за приеми, банкети, сватби, траурни церемонии, семейни тържества и др., а участващите в тях да поръчват храна в умерени количества.
Препоръчва се също заведенията за обществено хранене да награждават гостите, участващи в акцията „Чиста чиния”, а на клиентите, оставили много храна да им се начислява допълнителна сума за утилизация на отпадъците.
Туристическите агенции и гидовете трябва да организират интелигентно групово хранене и активно да напомнят на туристите да поръчват такова количество храна, която ще изядат. Работата на туроператорите в борбата срещу разточителната консумация на храна ще бъде отразена в техните рейтинги.
Законът указва на училищата да включат в образователните си програми материали относно необходимостта от строго спазване на икономии, пестеливостта и борбата с отпадъците, провеждайки специални събития на тази тема и развивайки у учениците уважително отношение към храната.
Всяка година в Китай се изхвърлят около 35 млн. това храна още преди да е стигнала до потребителите. Ежедневно във всеки от 500-те града на Китай се произвеждат средно около 50 тона хранителни отпадъци. Според проучвания, в Пекин, Шанхай, Чънду и Лхаса годишно се изхвърлят средно по 17-18 милиона тона продукти, с които биха могли да бъдат изхранени 30-50 милиона души. , РИА Новости