Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай с нови мерки срещу използването на пласмасови изделия

01 декември 2020, 10:16 часа • 1073 прочитания

Китай принуждава ресторантите, платформите за електронна търговия и службите за доставка да докладват за използването на пластмаси за еднократна употреба, съобщава BBC, цитирана от БГНЕС.

Министерството на търговията заяви, че е създало национална система за търговците на дребно да отчитат потреблението си на пластмаса. Предложението на министерството е част от по-широк натиск за справяне с огромния проблем с отпадъците в Китай.

Увеличението на доставките на храна за дома също е довело до нарастване на обемите.

През септември министерството заяви, че пластмасовите торби за еднократна употреба и приборите за хранене ще бъдат забранени в големите градове до края на годината, докато сламките за еднократна употреба ще бъдат забранени в цялата страна.

През септември влезе в сила и нов „Закон за твърдите отпадъци“, който увеличи глобите десетократно за тези, които нарушават правилата.

Новият закон също нарежда изграждането на нова инфраструктура за рециклиране.

През януари Китайската комисия за национално развитие и реформи издаде петгодишна пътна карта за намаляване на отпадъците. Политиката предвижда национална забрана на пластмасовите торбички до 2022 г., както и 30% намаляване на използването на еднократни пластмасови изделия от ресторантите.

Хотелите бяха уведомени, че не трябва да предлагат безплатни пластмасови изделия за еднократна употреба след 2025 г.

Китай от години се бори с отпадъците, които генерират 1,4 милиарда жители.

Всъщност най-голямото сметище в Китай - което е с размер на 100 футболни игрища - беше напълнено 25 години преди планираното. Страната е най-големият в света производител на пластмасови отпадъци, въпреки че изхвърля далеч по-малко на човек, отколкото повечето западни страни.

Китайската национална асоциация за рециклиране на ресурси заяви, че страната е произвела 63 милиона тона пластмаса през 2019 г., а степента на рециклирането им е около 30%. Останалите се озоваха на сметища или бяха изгорени или изоставени.

Страната произвежда годишно около 20 милиона тона неразградими материали за еднократна употреба, включително 3 милиона тона торби за пазаруване.

Още: Пластмасови отпадъци задръстват океана и убиват морския живот

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес