Отношенията между Китай и САЩ "сериозно са се влошили" и „конфликтът и конфронтацията“ между двете страни са неизбежни. Това заяви новият китайски външен министър Цин Ган, като същевременно защити връзките между Пекин и Москва.
Цин, който доскоро беше посланик на Китай в САЩ, си изгради репутация на внимателен и опитен дипломат по време на престоя си в чужбина. Но при първата си поява като външен министър на годишната парламентарна среща на Китай той използва далеч по-остър тон, като предупреди за "катастрофалните последици" от "безразсъдната игра" от страна на Вашингтон спрямо Пекин.
"Ако САЩ не натиснат спирачки, а продължат да се движат по грешен път, никакви бариери не могат да предотвратят дерайлирането и със сигурност ще има конфликт и конфронтация", заяви Цин в кулоарите на Националния народен конгрес в Пекин, цитиран от CNN.
По време на събитието той даде тон на китайската външна политика за следващата година, а след това порица САЩ за нарастващото двустранно напрежение и защити тясното партньорство на Китай с Русия.
Връзките между двете най-големи икономики в света - на Пекин и Вашингтон - са в най-лошото си състояние от десетилетия насам, а напрежението нарасна още повече миналия месец, след като китайски балон (според САЩ - шпионски) се издигна над Северна Америка и бе свален от американски изтребители.
ОЩЕ: Белият дом: Свалените над САЩ обекти вероятно не са били заплаха за сигурността
Във вторник Цин обвини САЩ, че са реагирали прекалено остро. Според него това е довело до "дипломатическа криза, която е можело да бъде избегната". Инцидентът, каза външният министър, показва, че "възприемането и възгледите на САЩ за Китай са сериозно изкривени. Те разглеждат Китай като свой основен съперник и най-голямото геополитическо предизвикателство".
"САЩ твърдят, че се стремят да се конкурират с Китай, но не търсят конфликт. В действителност обаче така нареченото "съревнование" от страна на САЩ е всестранно сдържане и натиск, игра на живот и смърт. Сдържането и натискът няма да направят Америка велика, а САЩ няма да спрат подмладяването на Китай", каза Цин Ган.
Министърът се нахвърли върху Вашингтон за Индо-тихоокеанската стратегия, като обвини САЩ, че формират големи блокове, за да провокират конфронтация. Според него американците замислят "азиатско-тихоокеанска версия на НАТО".
"Истинската цел на Индо-тихоокеанската стратегия е да сдържа Китай", заяви Цин. "В Азия не трябва да се повтаря Студената война, в Азия не трябва да се повтаря криза от типа на украинската", добави той, като не нарече случващото се в Украйна "война".
Отказът на Китай да осъди Русия за нахлуването в Украйна и нарастващото партньорство с Москва допълнително обтегнаха отношенията на Пекин със Запада. Макар че Китай се опитва да се представи като неутрален мирен посредник, страната също така защитава своите "солидни като скала" връзки с Русия.
Във вторник Цин заяви, че китайско-руските отношения "не представляват заплаха за никоя страна в света, нито пък в тях ще се намесва или ще сее раздор някоя трета държава". "Колкото по-нестабилен става светът, толкова по-наложително е за Китай и Русия да развиват постоянно отношенията си", смята външният министър.
Цин говори и по темата за Тайван - самоуправляващия се демократичен остров, който Китай счита за част от своята територия въпреки непризнаването на това от голяма част от международната общност. Според китайския министър Тайпе е "крайъгълен камък на политическата основа на китайско-американските отношения и първата червена линия, която не трябва да се пресича".
"Защо САЩ говорят за зачитане на суверенитета и териториалната цялост по въпроса за Украйна, но не зачитат суверенитета и териториалната цялост на Китай по въпроса за Тайван? Защо САЩ искат от Китай да не предоставя оръжия на Русия, а продължават да продават оръжия на Тайван?", попита Цин в духа на империалистическото мислене на Владимир Путин.
ОЩЕ: САЩ пращат към Тайван милиони за оръжия