Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ким Чен Ун – носител на награда за мир, справедливост и човечност

08 август 2015, 18:32 часа • 12983 прочитания

Австралийският съдия Майкъл Кърби сигурно е бил потресен от новината на седмицата: севернокорейският диктатор Ким Чен Ун е удостоен с наградата за мир на индонезийската фондация "Сукарно". Той е отличен заради "борбата му срещу неоколониалния империализъм".

Фондацията, която носи името на първия индонезийски президент Сукарно, възнамерява да му връчи наградата през септември, въпреки че критиките от цял свят не престават.

Майкъл Кърби не може да повярва. Как е възможно фондация "Сукарно" да удостоява с награда за мир един диктатор! Самият Кърби бе председател на комисия на ООН, която миналата година публикува доклад за нарушенията на човешките права в Северна Корея. "Бях истински потресен от низостта на севернокорейското ръководство и от мащабите на мъките, на които са подложени хората най-вече в севернокорейските наказателни и трудови лагери", заяви навремето Кърби в интервю за "Дойче веле".

Насилие? Мъки? Ликвидиране на политически противници или личности, които биха могли да бъдат опасни за Ким? Нарушения на човешките права в името на ръководството? Все неща, за които Рахмавати Сукарнопутри, дъщеря на първия индонезийски президент и настояща адвокатка на фондация "Сукарно", не е и чувала. Обвиненията били "неверни" и не били нищо по-различно от "западна пропаганда", твърди тя в разговор с агенция Франс прес.

Сукарнопутри по-скоро виждала приликите между младия Ким Чен Ун и нейния собствен баща и първи президент на страната. "Навремето и той беше наричан дяволски диктатор, нарушаващ човешките права. Но с течение на времето, тези обвинения се оказаха фалшиви", казва убедено тя. Обичайна практика на Запада било да оклеветява някого, който държи на принципите си. Също както Ким и нейният баща.

По традиция Джакарта и Пхенян поддържат добри отношения. Основата им положиха още Сукарно и Ким Ир Сен. През април 2014 година индонезийският президент Видодо прие делегация от Северна Корея. А наградата за мир на фондация "Сукарто" не отива за първи път в ръцете на династията Ким. През 2001 с наградата беше удостоен посмъртно Ким Ир Сен.

До техните имена в списъка на носителите на наградата за мир са и тези на Махатма Ганди и Аун Сан Су Чи - двама от най-известните борци за свобода и демокрация. Според коментатора на индонезийския всекидневник "Джакарта Глоуб" това е абсолютно неуместно. "Не е ясно как Ким Чен Ун е допринесъл за световния мир. Той изобщо не може да бъде сравняван с тези две икони.

Именно под неговото агресивно ръководство отношенията с Южна Корея, Япония и Адвокатката на индонезийската фондация Рахмавати Сукарнопутри обяснява, че Ким Чен Ун е отличен за "мир, справедливост и човечност". Все понятия, които австралийският съдия Майкъл Кърби просто няма как да свърже с името на Ким Чен Ун.

Докато е разговарял с хиляди свидетели, Кърби е изпитал "погнуса и ненавист" спрямо севернокорейския режим. Един от оцелелите там информирал за условията в един лагер за политически затворници. Той трябвало да погребва измършавелите от глад тела на затворниците. Нямал обаче необходимите инструменти и затова изгарял труповете в една цистерна, а пепелта разпръсквал по полето наоколо като тор. "И той каза, че торът бил много добър", заключава Майкъл Кърби, който с ужас си спомня за тези разговори.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес