Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случи в Сидни - въпроси, които чакат отговори

17 декември 2014, 13:01 часа • 9643 прочитания

Какво се случи, за да бъдат застреляни двама невинни граждани в центъра на един от най-големите градове в света – Сидни? Този, а и много други въпроси започнаха да се появяват и да притискат австралийската полиция и властите на Зеления континент.

Най-неудобният и щекотлив въпрос, който австралийската общественост и австралийските медии поставят, е следният – как похитителят Ман Харон Монис, който е бил с повдигнато обвинение в съучастничество в убийството на бившата си съпруга и срещу когото е имало 40 сигнала за сексуално насилие, е успял да се сдобие с боен арсенал? Засега всъщност не е ясно дали той законно е взел огнестрелното оръжие или не. В регистрите на щата Нов Южен Уелс не е открито името на Монис като собственик на огнестрелно оръжие, но той е живял и в щата Западна Австралия, а засега информация какво е положението там няма.

Сигналите за сексуално насилие срещу Монис са от времената, когато иранският бежанец е проповядвал принципите на сунитското течение на исляма и се е наричал „духовен водач”. Но не е само това – през 2013 година Шейх Харон, както предпочита да се нарича Монис, се е признал за виновен за това, че е изпращал писма до роднини на австралийски военнослужещи, в които пишел „Вие сте войници на Хитлер”.

Оказва се, че в щата Нов Южен Уелс вече е приет закон, според който хора с криминално досие няма да могат да притежават законно огнестрелно оръжие. Става въпрос за хора с повдигнато обвинение или такива, срещу които има основателно подозрение за извършено престъпление. Такива случаи са случаи на домашно насилие. По ирония на съдбата тази мярка обаче влиза в сила в началото на следващата година. Главният прокурор на Нов Южен Уелс Брад Хазард вече говори по темата и изрази страшното си разочарование от този ироничен обрат на съдбата.

Остава и въпросът защо полицията реши да влезе в шоколадовото кафене със сила след 16 часа преговори. Официалното обяснение на шефа на полицията на Нов Южен Уелс Андрю Скипионе е, че силите на реда са щурмували сградата, след като са чули стрелба вътре. Какво точно се е случило, тепърва ще се изяснява. Ясно засега е само едно –38-годишната Катрина Доусън и 34-годишният Тори Джонсън загинаха при акцията.

По материали на ABC, CNN, Independent

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес