Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как преди 10 години започна кошмарът в Сирия

11 март 2021, 11:10 часа • 3126 прочитания

В началото на март 2011 г. започнаха първите протести в град Дараа в Сирия, припомня Der Standard. Към средата на март се проведоха първите демонстрации в Дамаск и други градове, но основната сила на протеста беше съсредоточена в периферията.

След 10 години град Дараа, както и целият юг на Сирия, отново е върнат под контрола на сирийското правителство, пише австрийският всекидневник. Това беше направено отчасти с военни средства, отчасти чрез преговори, в които Русия действаше като посредник. Както отбелязва вестникът, градът все още е неспокоен. Има местни конфликти, освен това много местни жители все още са настроени негативно към Дамаск. Хората са изтощени, страната е разрушена, бедна, страда от санкции, няма ток, няма хляб. Към всичко останало се добавя огромната инфлация и пандемията на коронавируса.

В тази ситуация Башар Асад възнамерява да бъде преизбран за президент, пише Der Standard. Според конституцията следващите президентски избори трябва да се проведат през април-май 2021 година. Според вестника тези избори крият известен риск, тъй като избирателната активност може да е недостатъчна. В същото време международната общност ще игнорира тези избори, както и парламентарните избори през 2020 г., където партията Baath спечели, пише вестникът.

Както отбелязва Der Standard, последиците от „арабската пролет“ се превърнаха в гражданска война не само в Сирия, но за разлика от Либия или Йемен сирийските властници успяха да запазят властта си. Намесата на Русия и Иран, както и фрагментацията в редиците на бунтовниците, изиграха роля за това. Според изданието ислямът, като мобилизиращ фактор за опозицията, е изиграл основна роля в нейното разделяне.

Днес Сирия всъщност се състои от три части: едната се контролира от правителството, другата се контролира от кюрдите, а в третата е Турция, пише Der Standard. В Дамаск и други големи градове, на юг и запад, Асад запазва контрола. На североизток кюрдите се укрепиха. Турция контролира част от провинция Идлиб, последната крепост на сирийските бунтовници.

Както отбелязва вестникът, всички разбират, че сирийските бежанци, напуснали страната, ще се върнат едва когато в Сирия започне пълно следвоенно възстановяване. В същото време все още не е ясно кога ЕС, заинтересован от завръщането на бежанците, ще започне преговори по този въпрос с Башар Асад.

Превод: Ганчо Каменарски

Още: УНИЦЕФ: 12 000 деца са убити, а 2,45 млн. не учат, вследствие на войната в Сирия

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес