Япония отбелязва третата годишнина от земетресението и предизвиканото от него опустошително цунами, които отнеха живота на 18 000 души и причиниха най-голямата ядрена криза в света от десетилетия.
Възпоменателни церемонии се проведоха в цяла Япония. Мнозина запазиха минута мълчание в 14:46 часа местно време, (което е точният час на земния трус) точно три години след земетресението с магнитуд 9.
Юзо Ухара замина от район южно от Токио за град Минамисанрикучо в Северна Япония, където по-голямата част от града остава разрушена и обезлюдена.
„Усещането е сякаш времето минава по-бързо и в същото време времето се е забавило. Ако кажете три години – децата са пораснали. Но както се вижда, тук няма нищо. Сега това е реалността”, казва Ухара.
Станалото в морето земетресение предизвика смъртоносно цунами, което погълна крайбрежните селища. То освен това смачка АЕЦ „Фукушима”, която претърпя три стопявания на реактори и все още разпръсва радиация в атмосферата.
Въпреки обещаните от правителството милиони долари, усилията за възстановяването на пострадалите от бедствието райони са бавни. Над 270 000 души все още нямат постоянно жилище, мнозина продължават да живеят в тесните временни къщи.
Премиерът Шиндзо Абе каза през седмицата, че е решен да ускори усилията по възстановяването, но призна, че Токио е само на „половината път” в това отношение. Инженери коментират, че ще отнеме поне четири десетилетия за демонтирането на атомната централа „Фукушима”.
Планът на Абе за повторно пускане на реакторите, спрени за проверка на безопасността в отговор на кризата, предизвика само неудовлетвореност. Хиляди протестираха в Токио с искане за спиране на ядрената енергетика.
Правителството каза, че ядрената енергия е решаващ източник на енергия за лишената от значителни ресурси нация, която в последно време се налага да разчита на скъп внос на горива.
Voice of America