Японското правителство ще обяви създаването на програма за предоставяне на военна помощ на развиващите се страни партньори, съобщава вестник "Йомиури". Структурата е наречена OSA (Official Security Assistance). Предвижда се помощ да получат четири държави: Бангладеш, Малайзия, Фиджи и Филипините.
Япония вече разполага със система за официална помощ за развитие (ODA). В рамките на OSA се предвижда помощ, която не може да бъде предоставена чрез ODA. Според вестника новата система за помощ има за цел да "повиши капацитета за сигурност, особено в развиващите се страни", и ще "допринесе за регионалната стабилност".
Системата ще функционира въз основа на три принципа на въоръжаване, според които Япония няма да предоставя несмъртоносни оръжия на държави в нарушение на своите международни ангажименти или договори и в случай на военен конфликт в страната. Според "Йомиури" системата OSA е предназначена за изграждане на инфраструктура - като пристанища или летища - използвана от военните.
Като част от първия етап филипинската армия може да бъде снабдена с радари. Предполага се, че това ще помогне на страната да се защити от китайската активност в Южнокитайско море. В бюджета на Япония за текущата финансова година са заложени около 2 млрд. йени (14,9 млн. долара) за осъществяване на новата инициатива. Общата цел на двете структури е "да се противодейства на Китай и Русия, които засилват хегемонистичните си действия".
През януари японският парламент одобри нова стратегия за развитие на страната. Премиерът Фумио Кишида посочи военния конфликт в Украйна и заплахите за сигурността от страна на Китай и Северна Корея като основни предизвикателства, обосновавайки рекордните 43 трилиона йени (330 млрд. долара) разходи за отбрана през следващите пет години. Проучванията на общественото мнение обаче показват, че мнозинството от японците не одобряват милитаризацията на страната.