Горната камара на японския парламент прие спорен антитерористичен закон въпреки масовите протести и предупрежденията от анализаторите, че той може да потъпче правото на личен живот на гражданите. Миналият месец законопроекта получи одобрението и на по-влиятелната долна камара, припомня БГНЕС.
Новоприетият закон гласи, че разследващите органи в страната имат правото да предявяват обвинения на всички физически и юридически лица, за които бъде установено, че са въвлечени в тероризъм или други тежки престъпления. Правозащитните организации, множество експерти и учени обаче протестираха срещу законопроекта и разкритикуваха текста, тъй като той може да позволи подслушването и на невинни граждани и да застраши неприкосновеността на личен живот и свободата на изразяване, заложени в конституцията.
Едуард Сноудън и Джузеф Канатачи (специален докладчик на ООН по въпросите за правото на неприкосновеност на личния живот) също изразиха притесненията си и разкритикуваха законопроекта.
Японското правителство защити обаче решението си с твърдението, че то е наложително заради предстоящите олимпийски игри в Токио през 2020 година. Освен това по този начин те смятат, че ще изпълнят дълаг си към ООН за превенция на транснационалния тероризъм.