Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Израел видя нещо "по-опасно" от Иран - готви се за война с Турция

07 януари 2025, 09:34 часа • 4780 прочитания

Израел трябва да се подготви за директна конфронтация с Турция, се казва в последния доклад на комисията „Нагел“ относно бюджета за отбрана и стратегията за сигурност. Комисията, създадена от правителството на Бенямин Нетаняху, предупреждава, че амбициите на Анкара да възстанови влиянието си от епохата на Османската империя могат да доведат до засилване на напрежението с Израел и евентуално да ескалират в конфликт.

Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара

Израел видя турска заплаха през Сирия

В доклада се подчертава рискът сирийските фракции да се съюзят с Турция, което ще създаде "нова и мощна заплаха" за сигурността на Израел, цитира документа Jerusalem Post.

Снимка: Getty Images

Още: Турският външен министър: Империята на терористите от ПКК е напът да рухне

„Заплахата от Сирия може да се превърне в нещо дори по-опасно от иранската заплаха“, пише в доклада, което е доста изненадващо предвид факта, че Иран е най-големият враг на Израел. Също така се предупреждава, че подкрепяните от Турция сили могат да действат като пълномощници, подхранвайки регионалната нестабилност. Вероятно става дума за Сирийската национална (свободна) армия, която подкрепи офанзивата на "Хаят Тахрир аш-Шам", довела до свалянето на сирийския диктатор Башар Асад. Армията е пряко подкрепяна от Анкара и сега води битки в североизточната част на Сирия срещу Сирийските демократични сили - коалиция от кюрдски бойци, подкрепяна от САЩ. Целта на Турция - и тя не крие това - е да унищожи тези сили, защото ги свързва с Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от Анкара за терористична организация.

Още: Новата власт в Сирия със знак, че ще попари амбициите на САЩ - Турция е доволна (ВИДЕО)

Междувременно Израел води своя кампания в югозападната част на сирийската страна, като още при падането на режима разположи сили в буферната зона, отделяща окупираните от него Голански възвишения от сирийска територия. Части от израелската армия дори бяха забелязани на около 20 км от Дамаск, докато военните обстрелваха ключови оръжейни обекти в Сирия - с цел те да не попаднат в "терористични" ръце.

Още: Франция призова Израел да напусне буферната зона между Сирия и Голанските възвишения (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Препоръки на комисията "Нагел" как Израел да се подготви

Оценката на комисията "Нагел" идва на фона на все по-настъпателната политика на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в региона.

В понеделник, 6 януари, комисията представи своите препоръки на министър-председателя Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Израел Кац и министъра на финансите Безалел Смотрич, като очерта всеобхватна стратегия за справяне с възникващите заплахи.

Предлага се да се увеличи бюджетът за отбрана с до 15 млрд. шекела годишно (около 4,1 млрд. щатски долара) през следващите пет години, за да се гарантира, че Израелските отбранителни сили (ЦАХАЛ) са подготвени да се справят с "предизвикателствата, отправени от Турция, наред с други регионални заплахи".

Още: "Хамас" в готовност да освободят заложници

„Свидетели сме на фундаментални промени в Близкия изток. Иран отдавна е най-голямата заплаха за нас, но на арената излизат нови сили и ние трябва да сме подготвени за неочакваното. Този доклад ни предоставя пътна карта за осигуряване на бъдещето на Израел", заяви премиерът Нетаняху, цитиран от Jerusalem Post.

Ето какво още се предлага в доклада:

  • Усъвършенствано въоръжение: придобиване на допълнителни изтребители F-15, самолети за презареждане с гориво, дронове и сателити за укрепване на израелските способности за нанасяне на удари на далечни разстояния;
  • Системи за противовъздушна отбрана: укрепване на многопластовите способности за противовъздушна отбрана, включително системите „Железен купол“, „Прашката на Давид“, „Стрела“, както и наскоро въведената в експлоатация лазерна отбранителна система „Железен лъч“;
  • Гранична сигурност: изграждане на укрепена бариера за сигурност по долината на река Йордан, което ще отбележи значителна промяна в отбранителната стратегия на Израел въпреки потенциалните дипломатически последици за Йордания.

Още: Турското разузнаване неутрализира един от лидерите на ПКК

Снимка: Getty Images

Изтегля ли се Русия от Сирия?

По данни на един от известните OSINT-анализатори, работещи с информация от открити източници - MT Anderson - военноморските кейове в Тартус все още са празни. Евакуационното оборудване на руснаците обаче се простира на почти километър в района на пристанището. Военноморската база в Тартус е най-важната от общо шестте, които Москва имаше в Сирия преди падането на режима на Асад, подкрепян дълги години от Кремъл.

На 8 км западно от пристанището е забелязана и фрегатата „Адмирал Григорович“ (494). Тя плава, но се движи много бавно, анализира MT Anderson на база на сателитни снимки.

Повече за изтеглянето на Русия четете тук: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО).

Примирието Израел-Ливан

Същевременно пратеникът на САЩ за Близкия изток Амос Хохщайн уверява, че Израел ще се изтегли напълно от Южен Ливан съгласно споразумението за 60-дневно примирие. Той потвърди изтеглянето на Израел от Накура в понеделник - сега ливанските военни се пребазират в града.

„Постигнат е напредък и ще последват още изтегляния“, заяви Хохщайн след среща с ливански официални лица.

Между Израел и Ливан действа временно примирие, като целта е израелските военни да се изтеглят от южната част на страната, а Ливанските въоръжени сили там да гарантират, че "Хизбула" няма присъствие в близост до границата, за да обстрелва Северен Израел.

Още: САЩ: Израелските сили започват изтегляне от Южен Ливан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес