Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е получила смъртни заплахи, след като е изказала резерви относно проект за резолюция за светите места в Йерусалим. Това твърди представителят на Израел в ЮНЕСКО.
Текстът, внесен от седем арабски държави, беше приет в четвъртък (13 октомври) от комисия на ЮНЕСКО и веднага бе осъден от Израел като отричащ хилядолетната връзка на евреите с Йерусалим. Критика в този дух изказа и Бокова. Този текст трябва да бъде подложен днес (18 октомври) на друг вот, този път за евентуалното му окончателно приемане от Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО на пленарно заседание.
"Арабските страни се държат с отблъскващия маниер на хулигани срещу останалата част на света и ръководството на ЮНЕСКО. Генералният директор Ирина Бокова получи заплахи за живота си и охраната ѝ трябва да бъде засилена", каза израелският представител Кармел Шама-Коен по израелското обществено радио. "Тези заплахи ѝ бяха отправени след критиките ѝ срещу гласуването в четвъртък в комисията", каза още израелският дипломат.
Причина за гнева на Израел е текст, отнасящ се за Храмовия хълм в Източен Йерусалим – палестинската част на града, окупирана от 1967 г. и анексирана от Израел. Анексирането ѝ се смята от ООН за незаконно. Храмовият хълм е третото по значение свято място за мюсюлманите и най-свещено място за юдейската религия. Въз основа на мирния договор, сключен с Израел, Йордания контролира административно мюсюлманските светини в Йерусалим, но достъпът до тях се де факто се контролира от Израел.
Проекторезолюцията „отхвърля историческите еврейски връзки със свети места в Йерусалим и осъжда Израел като "окупационна сила" за различни действия, предприети на тези места, включително ограничаване на достъпа до тях на мюсюлмански поклонници. По-рано тя стана и причина Израел да прекрати сътрудничеството си с организацията на ООН за образование, наука и култура. В писмо, изпратено до генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, израелският министър на образованието Нафтали Бенет обвини ЮНЕСКО в игнориране на „хиляди години еврейски връзки с Йерусалим“ и оказване на помощ за „ислямисткия терор“.
АФП припомня, че миналата седмица Бокова се обърна срещу международната организация и заяви, че „наследството на Йерусалим е неделимо и всяка от неговите общности има право на изричното признаване на нейната история и връзка с града. Да се отрича, прикрива или да се правят опити да бъде заличена която и да е от еврейските, християнските или мюсюлманските традиции заплашва интегритета на това място", каза тя.