Държавите членки на Икономическия и социален съвет на ООН гласуваха за изключването на Иран от Комисията на ООН по положението на жените. Това се случи на 14 декември, а малко по-късно режимът в Техеран обвини САЩ.
29 членове гласуваха "за" изключването на Ислямската република, 16 се въздържаха, а 8 дадоха вот "против" резолюцията, подкрепена от САЩ. Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че документът е сигнал, че международната общност ще държи Иран отговорен за нарушенията на човешките права, като същевременно изразява солидарност с иранските жени и момичета.
Няколко действащи лица на режима и свързани с държавата медии осъдиха гласуването и разкритикуваха САЩ, че "налагат волята си" на други нации. Потребители в социалните мрежи пък документираха как жители на провинция Кюрдистан и на други места празнуват гласуването в ООН.
After vote to oust #Iran’s regime from @UN_CSW today, this evening Iranian revolutionaries projected #womanlifefreedom onto Azadi Tower in Tehran. Unprecedented. And it’s my understanding this is already boosting morale among revolutionaries. #MahsaAmini pic.twitter.com/veSUJ3Uon2
— Jason Brodsky (@JasonMBrodsky) December 14, 2022
Именно жените се превърнаха в лидери на мащабните общонационални протести от 16 септември насам. Тогава Махса Амини беше задържана от нравствената полиция заради небрежно поставен хиджаб, беше ѝ нанесен тежък побой, след което 22-годишната кюрдка почина. Иранският режим отрича властите да са пребили Амини, която три дни беше в кома. От смъртта ѝ насам в страната има бурни демонстрации всеки ден с искане за сваляне на върховния лидер Али Хаменей и репресивните му закони.
"Това едностранно действие на САЩ... е опит за налагане на едностранни политически искания и пренебрегване на изборните процедури в международните институции", заяви говорителят на външното министерство Насер Канани относно гласуването в ООН. "Отстраняването на законен член на комисията е политическа ерес, която дискредитира тази международна организация, а освен това създава едностранна процедура за бъдещи злоупотреби с международните институции", добави той, цитиран от БГНЕС.
Иран, който беше избран в органа през април за четиригодишен мандат, беше лишен от членство с незабавно действие. В текста на резолюцията на ООН се казва, че иранските власти "непрекъснато подкопават и все повече потискат човешките права на жените и момичетата, включително правото на свобода на изразяване и мнение, често с използването на прекомерна сила".
Ръководителят на иранския Висш съвет по правата на човека Казем Гарибабади заяви, че мотивът на САЩ да подкрепят резолюцията, е да защитят собствените си интереси. САЩ "преследват само своите нехуманни и античовешки интереси и цели", като правят "фалшиви и лицемерни изявления и коментари" срещу Иран, написа той в публикация в Twitter.
На 3 декември Иран съобщи, че при размириците са загинали над 200 души, включително служители на силите за сигурност. Базирани в чужбина групи за защита на правата на човека твърдят, че силите за сигурност на страната са убили повече от 450 души. Във връзка с протестите Иран е издал 11 смъртни присъди. През изминалата седмица бяха извършени две екзекуции.
Вчера се проведе само един протест – в столицата Техеран, съобщи американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Организаторите на демонстрациите призовават за по-мащабни действия на 19, 20 и 21 декември.
Изглежда, че иранската икономика навлиза в период на значителни сътресения. През последните дни координатори на протести и други потребители на социалните мрежи призоваха иранците спешно да изтеглят спестяванията си от банкови сметки и да си купят злато. Появиха се и съобщения, че много иранци вече са направили това. Продължава девалвацията на иранския риал, който на 14 декември достигна ново историческо дъно от около 385 000 за щатски долар. Служител за връзки с обществеността в администрацията на президента Ебраим Раиси призна, че протестите са увеличили икономическата несигурност и по този начин са подхранили тази фискална криза.