Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ислямисткият поход срещу светините

18 юли 2014, 10:29 часа • 43489 прочитания

Безценни старини, част от уникалното културно-историческо наследство на региона между Тигър и Ефрат, са подложени на вандалско унищожение. Радикалните ислямисти заличават културната памет на Ирак.

На специална страница в интернет могат да се видят 18 иракски културни обекта, нарочени за унищожение от джихадистите на "Ислямска държава" (ИД) - доскоро известни под името "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ). Много други културни обекти също са застрашени и вече носят дълбоките белези на конфликта - следи от куршуми и бомби.

Само седмица след като превзеха северния иракски град Мосул, бойците от ИД предприеха истинска офанзива срещу паметниците на културата - започнаха да разрушават с булдозери статуи на известни поети, писатели и историци с аргумента, че няма място за "фалшиви кумири". След статуите дойде и ред на много старинни реликви, които местните хора излязоха да защитават с телата си. Това временно спря джихидистите, но не ги отказа - булдозерите се върнаха през нощта.

Археолози се опасяват от повторение на събитията в Сирия, където ислямистките бунтовници унищожиха безценни културни паметници от времето на асирийските владетели. "Ислямистките бунтовници се погрижиха да превърнат опустовашавнето на историческите паметници в истинско медийно събитие", казва германската археоложка Симоне Мюл, която от години се занимава с културно-историческото наследство в Ирак. Тя припомня, че районът на Мосул е известен със своите над 1 800 археологически обекта, някои от които датират от повече от 7 хиляди години. Два от тях са обявени от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство: храмът на Асур от асирийското царство (2 500 - 605 г. пр.н.е.) и Хатра - древната столица на малко месопотамско владение от гръцко-римски времена.

Кражба на културна идентичност

Но най-значителният паметник на културата са руините на град Ниневия, смятан за един от най-древните градове на земята, получил своя разцвет при управлението на асирийския цар Сенахериб през петото хилядолетие преди Христа. Възможно е там да са се намирали и висящите градините на Вавилон, известни още като висящите градини на Семирамида, признати за едно от Седемте чудеса на античния свят. Джамия, недалеч от руините на Ниневия, в която се съхраняват мощите на пророка Йона, вече е била унищожена от ислямистките бунтовници, гласят някои съобщения от региона.

Според германската археоложка Симоне Мюл опустошаването на тези паметници на културата е част от по-мащабен план на джихадистите: "Те целят не просто да унищожат чуждата религозна памет, но и да отнемат културната идентичност на хората", казва експертката. Тя вижда и прагматични причини за разрушителните действия на бунтовниците - в Сирия например ислямистите спечелиха огромни суми от продажбата на плячкосаните антични ценности. По същия повод от ЮНЕСКО припомнят, че след превземането на град Рака беше опустошен местният музей, а някои от най-ценните експонати по-късно се появиха на черния пазар в Турция и Ливан, преди да бъдат върнати на Сирия.

От страх, че културното наследство на Ирак може да бъде сполетяно от същата съдба, ЮНЕКО призова бойците от "Ислямска държава" да пощадят иракското културно наследство, в това число многобройните религиозни светини. В обръщението се посочва, че плячкосването им представлява военно престъпление, а извършителите ще бъдат третирани като военнопрестъпници. В тази връзка ЮНЕСКО работи в тясно сътрудничество с Интерпол, а съседните страни са предупредени да следят за търговия с предмети на културата.

Откраднатите милиони

Каква част от това културно-историческо наследство вече е преминало незабелязано през границата и колко са спечелили от това джихадистите от ИД можем да съдим по показанията на задържан неотдавна активист на групировката. Той е заявил, че от продажбата на антични предмети бойците от ИД са спечелили 875 милиона долара, голяма част от които са придобити в брой. По информация на вестник "Гардиън" само от продажбите на съкровища, открити в планината Каламун, западно от Дамаск, ислямистите са изкарали 36 милиона долара. Сред тях има и предмети, датиращи от преди 8 хиляди години, изтъргувани на черния пазар.

Според други информации бойците от ИД са успели да задигнат редки ръкописи, съхранявани в библиотеката на Мосул, някои от които са на възраст от 800 години. Сред откраднатите експонати са и немалко религиозни книги с богата златна украса, както и едно старинно издание на Корана, появило се малко по-късно на черния пазар в Турция.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес