Режимът в Иран задържа дори деца по време на масовите протести и нарушава правата им. Това става ясно от материал на „Ню Йорк Таймс“ от 14 ноември, в който се твърди, че иранските сили за сигурност са пратили между 500 и 1000 непълнолетни в центрове за задържане.
Те принуждават децата да преминат „поведенческа терапия“ под наблюдението на духовник и психолог, които пък ги подтикват да приемат, че са извършили „греховни деяния“. На децата, които се противопоставят на лечението, се дават психиатрични лекарства, се твърди в публикацията.
На 11 октомври министърът на образованието Юсеф Нури заяви, че режимът е изпратил арестувани гимназисти в "психологически центрове", за да ги образова и „реформира“, припомнят анализаторите от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Припомняме, че именно гимназистите и студентите се превърнаха в лидери на демонстрациите срещу режима след убийството на Махса Амини.
ОЩЕ: ЕС официално разшири санкциите срещу Иран с 29 лица и 3 организации
Протестите срещу върховния водач Али Хаменей и неговите приближени продължиха в поне 9 града вчера. Очаква се активността на демонстрантите да се повиши в периода 15-17 ноември, тъй като организаторите призовават за протести в цялата страна. Очаква се недоволни граждани от Табриз да пътуват до столицата Техеран, за да участват в голяма демонстрация там. Организаторите мотивират участниците да „превземат“ Техеран, блокирайки основна магистрала.
Вчера най-масовите демонстрации бяха в Сенендедж (провинция Кордестан), Сардащ (провинция Западен Азербайджан) и Техеран. В Сенендедж над 100 протестиращи почетоха паметта на Матин Насри, отбелязвайки 40 дни от убийството на 19-годишното момче от страна на силите за сигурност. Според публикации в социалните мрежи Насри е войник, който е отказал да участва в репресиите над демонстранти, като вместо това е преминал на тяхна страна. Анализаторите от ISW и от Американския предприемачески институт, които следят изкъсо събитията в Иран, не могат да потвърдят тази информация.
В столицата на страната също се събраха над 100 души, които скандираха срещу режима о време на погребението на Ялда Ага Фазли в джамия в северната част на Техеран. Силите за сигурност задържаха Фазли заради участието ѝ в протестите. След като е била пусната от ареста, тя се е самоубила. Властите са използвали сълзотворен газ и лютив спрей, за да разпръснат тълпата край джамията вчера.
Междувременно Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР) възобнови атаките си срещу кюрдските милиции в Иракски Кюрдистан, които са против режима на Али Хаменей. Според властите в Техеран те подклаждат демонстрациите в Ислямската република. КГИР са убили най-малко двама представители на кюрдската милиция и са ранили няколко други след удар с дрон и ракетна атака на 14 ноември.
Съобщава се и за смъртта на член на „Басидж“ – една от съставните сили на Революционната гвардия. Той е загинал, след като е бил прострелян в провинция Разави Хорасан от неидентифициран стрелец. Бил е откаран в болница, но по-късно е починал от раните си.
Друг важен акцент от анализа на ISW засяга все по-актуалната тема за раздора по високите етажи на режима. След като 227 депутати призоваха с декларация да се издадат смъртни присъди на арестувани протестиращи, поне трима народни представители от районите с най-масови репресии се обявиха твърдо „против“ и критикуваха режима. Последният такъв е твърдолинейният парламентарист Мортеза Махмудванд, който вчера отправи сериозни критики към властите от трибуната, но председателят на парламента Мохамад Багхер изключи микрофона му.