Държавният секретар на САЩ Майк Помпео и съветникът на американския президент по националната сигурност Джон Болтън изтезават иранската нация, категорични са в редакцията на водещото местно англоезично издание Tehran Times в статия, посветена на проблемите с доставките на лекарства и други жизненоважни продукти в страната, предаде "Фокус".
"Помпео и специалния представител за Иран Брайън Хук твърдят, че хуманитарните доставки като храна и медицина не са засегнати от американските санкции срещу Иран. Ако това бе така, то тогава не трябва да има недостиг на лекарства в Иран, а хората не би трябвало да се притесняват, докато обикалят от една аптека в друга, дали ще намерят лекарството, от което се нуждаят. Особено онези, които страдат от тежки заболявания като рак например.
Ясно е, че подобни изявления са безсмислени и измамни.
Администрацията на Тръмп наложи финансови санкции на Иран и заплаши да накаже банките, които въртят бизнес със страната, но каналите за прехвърляне на пари, дори за закупуване на лекарства, се блокират. „Когато искате да прехвърлите пари, банката не пита дали те отиват за храна или други неща - затова санкциите винаги засягат храна и лекарства", обясни иранският външният министър Мохамед Джавад Зариф.
Хората в Иран не са убедени, защо на страната отново са наложени санкции. Всъщност те са изненадани. Те си казват - подписахме пакт (Съвместния всеобхватен план за действие) със САЩ и други страни, за да премахнат санкциите. Те питат какво се е случило, че отново сме изправени пред недостиг на лекарства и други стоки. Казват, че ако администрацията на Тръмп не е доволна от иранските власти, не трябва да създава проблеми за обикновеното население на страната, коментира първият дипломат на Техеран в изявление за британски вестник, направено в началото на седмицата.
Тези санкции засягат поминъка и здравето на хората. Единственият шанс за излизане от ситуацията е Иран да се превърне във фармацевтичен производител. Въпреки това страната трябва да бъде в състояние да внася някои суровини за производството на лекарства, обясняват от редакцията.
Всъщност Помпео и Джон Болтън работят безмилостно в посока изтезаване на иранската нация", е оценката на изданието.