Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интерпол със заповед за арест на двама руснаци и португалец за експлозията в Бейрут

12 януари 2021, 16:51 часа • 2057 прочитания

Интерпол е издал заповед за арест на собственика и капитана на кораба „Rhosus“, на борда на който е открита амониева селитра в пристанището на Бейрут, какато и на португалски бизнесмен, направил оценка на склада в ливанското пристанище през 2014 г., където е съхраняван експлозивния материал. Това съобщи ливанската национална агенция NNA.

Съд в Ливан на 2 октомври миналата година поиска международна заповед за арест на собственика и капитана на кораба, натоварен с амониевата селитра, която предизвика мощна експлозия в Бейрут.

„Интерпол издаде червена бюлетина за собственика и капитана на кораба „Rhosus“, който е транспортирал амониева селитра до пристанището в Бейрут, и на търговеца на селитра (португалски гражданин), който е направил оценка на нитратите в склад номер 12 през 2014 г. Решението беше взето въз основа на искането на ливанския съдия Гасан Хури", пише агенцията.

Както по-рано съобщиха медиите, корабът „Rhosus“, собственост на руснака Игор Гречушкин, е транспортирал селитра от Батуми до Мозамбик, но е извършил непланирано спиране в Ливан поради технически проблеми. След проверка пристанищните власти му забраниха да се връща в морето. Гречушкин фалира и всъщност изостави екипажа - моряците от Русия и Украйна трябваше да останат в Бейрут около година, без заплати и осигурена храна. Капитан на кораба е руснакът Борис Прокошев. През 2014 г. корабната селитра е била разтоварена в един от хангарите на пристанището в Бейрут.

На 4 август в пристанището на Бейрут избухна силна експлозия. Стотици домове и автомобили бяха унищожени или повредени, прозорци бяха разбити в много квартали на ливанската столица, част от сградите бяха напълно разрушени, а системите за електроснабдяване и водоснабдяване на столицата бяха силно повредени. Според властите причината е била детонацията на 2 750 тона амониева селитра, иззети от митниците през 2014 г. и съхранявани в склад. 190 души загинаха, повече от 6 000 бяха ранени. Столицата на Ливан бе призната за зона на бедствие и в града бе обявено извънредно положение до 19 септември. След това в града се проведоха антиправителствени митинги, в резултат на които ливанският премиер Хасан Дияб обяви оставката на цялото си правителство.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес