Властите на Судан, на фона на нападението срещу посолството на Саудитска Арабия в Техеран, обявиха, че отзовават иранския посланик от страната, съобщава тв. "Ал-Арабия", като се позовава на администрацията на президента на страната Омар ал-Башир.
“Република Судан обяви посланика на Иран за персона нон грата и изиска от всички служители на дипломатическото представителство да напуснат страната. Също така беше взето решение да се отзове суданският посланик от Иран“, се казва в заявлението.
По-рано за прекъсване на дипломатическите отношения с Иран обявиха Саудитска Арабия и Бахрейн. Тези три страни, прекъснали отношения с Техеран, се явяват участници в Ислямската военна коалиция.
Ескалацията на конфликта между Иран и Саудитска Арабия настъпи, след като саудитските власти екзекутираха шиитския проповедник Нимр ал Нимр, затъпващ се за правата на религиозното малцинство в източната част на кралството. Освен него бяха екзекутирани още 46 души, признати за виновни в съдействие на терористичната дейност.
В отговор редица ирански ръководители се изказаха рязко срещу Рияд. На свой ред саудитското външно министерство отзова иранския посланик и му отправи протест. В нощта на 3 януари демонстранти нападнаха посолството на Саудитска Арабия в Техеран и консулството в Машхад. След това саудитските дипломати бяха евакуирани от Иран.
Създаването на Ислямската военна коалиция беше обявено на 15 декември 2015 година. В коалицията влязоха 34 страни. От държавите на Арабския полуостров в съюза влязоха Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн, Катар, Кувейт, Йемен. От африканските – Бенин, Чад, Того, Тунис, Джибути, Сенегал, Судан, Сиера Леоне, Сомалия, Габон, Гвинея, Коморските острови, Кот д'Ивоар, Либия, Мали, Египет, Мароко, Мавритания, Нигер и Нигерия.
Участници в обединението станаха Йордания, Палестина, Ливан, Турция, Пакистан, Бангладеш, Малдиви и Малайзия.
В коалицията не влезе Иран – главен съперник на Саудитска Арабия в региона. В списъка отсъстват Сирия, Ирак и Оман.