Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган забрани рекламите в социалните мрежи

19 януари 2021, 12:05 часа • 1386 прочитания

Турция във вторник удари Twitter, Pinterest и Periscope със забрани за рекламиране, след като не последваха Facebook да назначат местен представител, който да сваля спорни публикации съгласно нов закон за медиите, съобщки АФП, цитирани от БГНЕС.

Защитниците на свободата на словото предупреждават, че законът е част от опита на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да контролира социалните мрежи и да спре всякакво несъгласие срещу неговото правителство. Законът за социалните мрежи, приет миналата година, означаваше, че мрежи с над един милион потребители трябва да назначат пратеник, който да обработва съдебни разпореждания за премахване на нарушаващо съдържание в рамките на 48 часа.

Забраните за трите платформи влязоха в сила във вторник, докато компаниите, които рекламират с тях, също ще бъдат глобени, туитва заместник-министърът на инфраструктурата на Турция Омер Фатих Саян.

Анкара е "решена да направи всичко необходимо за защита на данните, поверителността и правата на нашите хора", добави Саян. "Никога няма да позволим дигиталният фашизъм и нарушаването на правилата да доминират в Турция," каза той.

Ако мрежите продължат да игнорират закона, Турция ще намали честотната лента с 50 процента през април, а след това с 90 процента до май, като по този начин ще ги направи ефективно недостъпни.

Някои платформи, които не спазиха изискванията до първия срок през ноември миналата година, включително Facebook и Twitter, бяха глобени милиони долари.

Facebook заяви в понеделник, че ще назначи местен пратеник, но призна "колко е важно нашата платформа да бъде място, където потребителите могат да упражняват свободата си на изразяване".

Тази мрежа се присъединява към YouTube, TikTok и Dailymotion, предизвиквайки гняв от активистите.

Руският еквивалент на Facebook VK отвори местен офис през ноември.

Милена Буюм, активистка на Amnesty International за Турция, заяви в понеделник, че "решението на Facebook ги оставя - и Google, Youtube и други - в сериозна опасност да се превърнат в инструмент за държавна цензура".

Изследванията показват, че тъй като хватката на Ердоган върху масовите медии се е затегнала, особено след като оцеля след неуспешния преврат през 2016 г., по-младите хора търсят информация онлайн, особено в социалните мрежи. Въпреки че Турция посочи Periscope в решенията си, Twitter миналия месец заяви, че мобилното му приложение за разпространяване на видео ще бъде затворено до март, тъй като използването намалява.

"Кибер светът ... се превърна в заплаха за човечеството", предупреди Ердоган миналата седмица, обещавайки ангажимент за "кибер родина" като част от отбраната на Турция.

"Тези, които контролират данните, могат да установят своите дигитални диктатури, като пренебрегнат демокрацията, закона, правата и свободите", добави президентът.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес