„Нямате друг избор, освен да отворите преговорните глави, но ако не го направите – довиждане“, с тези думи завърналият се в партийните редици днес Реджеп Ердоган се обърна към европейските лидери, предаде БГНЕС.
Веднага след церемонията по тържественото завръщане на президента в редиците на управляващата партия на справедливостта и развитието /ПСР/ той се включи в заседанието на парламентарната група, и по традиция отправи нападки към ЕС. „Европа не спира да подпомага терористите по всевъзможни начини, подкрепа постоянно получава кюрдската ПКК. Защо? За да прекъсне пътя на Турция. Оттук нататък имате само един избор – преговорните глави, които до днес не бяха отворени, да се отворят, друг изход нямате. Ако ги отворите – чудесно! А ако не – гюле-гюле /довиждане - бел. ред./!
Турция няма да се моли пред вратите ви, ние не сме портиери. Каквото сте ни казали до днес, всичко сме изпълнили“, отсече Ердоган пред съпартийците си. Той не пропусна да критикува и НАТО преди срещата на върха заради 5-те условия, поставени на Анкара, едно от които е прекратяването на извънредното положение. „Трябвало да вдигнем извънредното положение, че откъде-накъде. Кажете вие какво ще направите! Вие първо идете и вдигнете извънредното положение във Франция. Значи, там може, а при нас не може, от господата щели сме да искаме разрешение. Може ли изобщо такова нещо? Първо вие си спазвайте обещанията, отворете преговорните глави“, настоя Ердоган.
Actualno.com припомня, че по-рано еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че Турция се е отказала от перспективата за членство в Евросъюза, най-малко поне засега. По думите му обаче ЕС е готов да й предложи икономическо сътрудничество. „Турция се отдалечава от европейската перспектива. Фокусът на нашата връзка трябва да бъде насочен другаде“, заяви Хан след срещата на европейските външни министри в Малта, предаде Reuters.
Под „отдалечаване“ еврокомисарят по разширяването визираше купищата арести под мотото „тероризъм“ в Турция, обвиненията в нацизъм спрямо Холандия и Германия от страна на Реджеп Ердоган, както и референдумът, с който Ердоган прокара 18 промени в турската конституция.