Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че всяко мнение и всяка теза може да бъде обсъждано свободно в университетите в страната, стига да не служи на тероризма, предаде БГНЕС.
Говорейки на церемонията по откриването на университета „Ибн Халдун“ в конгресния център „Халич“ в Истанбул, Ердоган каза, че борбата на правителството е против онези, които открито подкрепят и говорят за тероризъм.
"Нашата борба не е против различните идеологии, нашата борба е срещу тероризма и терористичните групи", каза турският държавен глава. По неговите думи, нито една цивилизована страна в света не би позволила на терористичните групи да гнездят в университетите, нито да превърнат учебните завеаения в тренировъчни лагери за екстремистките групировки.
Ердоган подчерта, че младежите няма да бъдат връщани от университетите заради външния вид и облеклото си. Той каза, че онези, които са отраснали с други управници, въз основна на техните идеологии в миналото, обвиняват настоящото правителство, че е против свободата на словото.
Управлението в Турция
Днес, 21 май, е особено важен ден за Реджеп Ердоган. Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Турция ще проведе извънредния си конгрес, по време на който президентът ще възвърне партийното си ръководство и ще обяви новия план за действие на партията за изборите през 2019 година.
Ердоган ще стане лидер на формацията след три години и ключови конституционни поправки от миналия месец, вдигнали забраната президентът на страната да поддържа партийни връзки. Предвидената във върховния закон президентска система на управление ще влезе в сила след президентските и парламентарни избори, планирани за по-следващата година. Връщането на Ердоган начело на ПСР обаче е една от трите промени, които влизат в сила незабавно.
Друг важен аспект на конгреса ще бъде очакваното разместване на управлението и кабинета на партията. Съобщено е, че ще има значителни промени в Централния съвет и Управителния съвет и че ще има важен маркер за бъдещата политика на партията като „екипаж“ на Ердоган, който ще бележи и турската политика. Очаква се, че Ердоган не само ще пренасочи депутатите и партийната организация, но ще включи и други имена, с които ще работи в президентския си офис. Заложено е и цялостно преструктуриране на кабинета, включващ осем до десет министри.