Ердоган заяви, че след встъпването на Байдън в длъжност възнамерява да обсъди с него разногласията на Турция и САЩ по Сирия и покупката на оръжие.
"Не са ли Турция и САЩ членове на НАТО, не са ли съюзници? И те самите го признаха. Но сегашната позиция на САЩ по въпроса за нашите покупки на оръжие не намираме за правилна. В северната част на Сирия, на изток от Ефрат, също. Нека Байдън встъпи в длъжност, тогава ние ще се опознаем по-добре, ще седнем и ще поговорим“, каза Ердоган пред репортери.
По-рано Турция нееднократно е обвинявала САЩ в подкрепа на забранената в републиката Кюрдска работническа партия и свързаните с нея сирийски кюрдски сили за самоотбрана.
Камарата на представителите на САЩ във вторник прие законопроект за отбраната, който проправя пътя за налагане на санкции срещу Турция заради закупуването от страната на ракетни системи С-400 от Русия, припомня БГНЕС.
Законопроектът за отбрана за 740 милиарда долара получи 335 гласа „за“ и 78 „против“, преминавайки с мнозинство от две трети.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ако Сенатът също одобри законопроекта, той ще наложи вето. За да блокира правото на вето на Тръмп, Сенатът също трябва да постигне мнозинство от две трети. Очаква се Сенатът да гласува законопроекта до края на седмицата.
Законопроектът налага въвеждане на санкции в рамките на 30 дни от приемането му. Той призовава за санкции срещу „всеки човек, който съзнателно е участвал в придобиването на системата за противовъздушна отбрана С-400“ от Турция.
Президентът може да отмени санкциите след една година.
Връзките между съюзниците в НАТО Турция и САЩ бяха тествани миналата година заради придобиването от Анкара на усъвършенстваната руска система за противовъздушна отбрана С-400, което накара Вашингтон да премахне Турция от своята реактивна програма F-35 Lightning II. САЩ твърдят, че системата може да се използва от Русия за тайно получаване на класифицирани подробности за самолетите Lockheed Martin F-35 и е несъвместима със системите на НАТО. Турция обаче настоява, че С-400 няма да бъде интегрирана в системите на НАТО и няма да представлява заплаха за алианса.
През октомври Р. Кларк Купър, топ служител на Държавния департамент, отговарящ за продажбите на оръжие, заяви, че Турция е увеличила риска от санкции, след като е тествала своята система С-400. Той каза, че САЩ са определили като червена линия за Турция активирането на С-400. Купър заяви, че дори след теста се надява, че Турция ще се откаже от експлоатацията на системата. "Приберете я, изведете я от експлоатация, просто не я интегрирайте и не я правете работеща", каза той.
Анкара многократно подчертава, че това е свързано с отказа на САЩ за продажба на "Пейтриът", което я е накарало да търси други продавачи, добавяйки, че Русия е предложила по-добра сделка, която включва трансфер на технологии. Турция дори предложи да се създаде комисия за изясняване на всякакви технически въпроси.