Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екзекуции ''за честта на исляма''

05 ноември 2014, 09:16 часа • 53609 прочитания

От началото на 2014 година в Саудитска Арабия са екзекутирани 60 души. Религиозни прегрешения също могат да се наказват със смърт, защото кралството се вживява в ролята на пазител на сунитския ислям.

Присъдата беше тежка, но според някои можело да бъде и още по-сурова. Раиф Бадауи беше разкритикувал на своя сайт "Саудитски либерал" някои от водещите саудитски религиозни водачи. Освен това се беше изказал критично по повод ролята на исляма в обществения живот на страната. "Обида на религиозните чувства" - гласеше присъдата срещу него, в която се казваше още, че е "унижил достойнството на ислямски сановници" и че е "преминал отвъд границата на послушанието". Впоследствие беше обвинен дори във "вероотстъпничество". В Саудитска Арабия това се наказва със смърт.

През юли 2013 беше произнесена и присъдата - 600 удара с камшик и седем години затвор. Раиф Бадауи обжалва решението на съда. През май тази година съдията му наложи нова присъда - 1 000 удара с камшик и десет години затвор. Бадауи трябва да плати и глоба в размер на 195 000 евро. Раиф Бадауи не е единичен случай. Съдилищата в Саудитска Арабия редовно произнасят драконовски присъди срещу правозащитници и критици на религиозните институции.

През юли 2014 година съд в Саудитска Арабия осъди активиста Уалид Абу ал Хаир на 15 години затвор. Според доклад на правозащитната организация "Амнести интернешънъл" съдиите са го признали за виновен за "непокорство пред владетеля", "съмнение в легитимността на кралската власт", "уронване доброто име на държавата чрез контакти с международни организации" и "разпространяване на информации, застрашаващи обществения ред". Уалид Абу ал Хаир също е правозащитник и работи като адвокат. Негов клиент е и Раиф Бадауи.

Разтегливи обвинения

Произнасяйки присъдата срещу ал Хаир, съдията се позова на новия антитерористичен закон. По времето, в което е повдигнато обвинението срещу адвоката, този закон обаче все още не бе в сила. Уалид Абу ал Хаир беше арестуван през 2013 година. А законът влезе в сила едва през февруари 2014 година. Законът цели да улесни преследването на терористични деяния. Към този вид престъпления законодателната власт в Саудитска Арабия причислява и следните неща: "опити за нарушаване на обществения ред", "застрашаване на сигурността на населението или държавата", "застрашаване на националното единство", и "уронване имиджа на държавата".

Тези доста общи формулировки позволяват на съдиите в Саудитска Арабия да произнасят най-сурови присъди. През последните две години радикално се увеличиха присъдите срещу правозащитници и блогъри. По този начин кралството на практика ограничава свободата на печата. В последната класация на "Репортери без граници", Саудитска Арабия се нарежда на 164 място сред общо 180 държави. Страната е световен шампион и по брой на извършените екзекуции. По данни на "Амнести интернешънъл", през 2013 години в страната са били изпълнени 79 смъртни присъди. А от началото на 2014 година досега са екзекутирани 60 души.

Престъпления срещу вярата

Смъртни присъди се произнасят и за т.нар. престъпления срещу вярата. В средата на октомври 2014 година специален наказателен съд в Рияд осъди на смърт шиитския духовник Нимр Бакир ал Нимр. В обвинителния акт срещу него можеше да се прочете, че призовавал към насилие между отделните религии и към неподчинение на властите.

"Тази присъда имаше сигнален ефект. Тя трябваше да покаже на света, че управляващите в Рияд няма да търпят никакви революционни тенденции или промени", казва ислямоведът Бено Пройшафт от университета в Мюнстер. Много от присъдите в Саудитска Арабия са произнесени срещу т.нар. "престъпления срещу религията". В това няма нищо чудно, твърди Бено Пройшафт. Саудитското кралско семейство се изживява в ролата на закрилник на исляма и защитник на светите ислямски места. И по този начин то дава теологическа обосновка за претенцията си да бъде водеща сила в сунитския свят. "От гледна точка на кралското семейство, всяка критика срещу религията е и критика срещу неговия ръководен стил и предизвикателство срещу монопола на властта му", казва Бено Пройшафт.

Предизвикателство и за германската дипломация

Катастрофалното положение с човешките права в Саудитска Арабия представлява сериозно предизвикателство и за германската дипломация. Защото Саудитска Арабия е важен стратегически и икономически субект на международната сцена, казва Ралф Мютцених, член на парламентарните комисии за външни отношения, човешки права и хуманитарна помощ в германския Бундестаг. Погазването на човешките права и особено изпълнението на смъртни наказания в Саудитска Арабия внасят допълнително напрежение в отношенията между двете страни. "Това води до сложни въпроси, които не бива да се игнорират. Те трябва открито да се поставят за разглеждане", заключава Мютцених.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес