Австралия се намира под силен натиск от чуждестранни шпионски служби. Това твърди един от председателите на разузнаването, съобщи Reuters.
В публично изказване, Майк Бърджис, генерален директор на Австралийската организация за разузнаване и сигурност (ASIO) допълни, че цяла редица чуждестранни разузнавателни служби се опитват да влияят върху депутатите в парламента, членовете на правителството, популярните лица в медиите, бизнес лидерите и водещите учени в Австралия, предаде БГНЕС.
"Степента на заплаха, която идва от чуждестранни шпионски служби е безпрецедентна. По-голяма, отколкото през годините на Студената война.", каза Бърджис в Канбера.
Шефът на ASIO не спомена конкретни държави, но скоро Ройтерс разбра, че в службата смятат Китай за отговорен за хакерските атаки срещу парламента на Австралия и трите най-големи партии в страната.
Те станаха малко преди последните парламентарни избори, като Китай опроверга публикации, че са организирали хакването.
След това ASIO разкри, че са регистрирали пътувания на чужденци в Австралия с цел разполагането на оборудване, което да помогне за нови, сложни хакерски атаки.
Речта на шефа на разузнаването идва малко след като водещите университети в Австралия се съгласиха да декларират всичките си източници на финансиране, чуждестранните си партньори, както и да споделят информация в областта на киберсигурността, за да помогнат на разузнаването да се бори с шпионажа от чужбина.
Бърджис каза още, че има и друга, вътрешна заплаха, която идва от крайнодесни радикали. Той припомни масовите убийства в джамии в новозеландския град Крайстчърч и каза, че подобни елементи показват активност и в Австралия.
"В предградията на градовете в цялата страна, малки групи се срещат редовно, правят поздрави пред нацистки знамена, запознават се с оръжия и провеждат учения, докато споделят идеологията си на омраза.", каза Бърджис за засилващата се заплаха от крайнодесен тероризъм.