Върховният съд на Турция приключи съдебното заседание за това дали "Света София" трябва да остане музей или да бъде превърната в джамия и ще излезе с писмено решение в рамките на 15 дни, съобщи вестник Sabah, цитиран от БГНЕС.
Държавният съвет - най-високият административен орган на Турция - заяви, че ще вземе решение в рамките на 15 дни, след изслушването, продължило само 17 минути.
Света София, един от най-важните обекти на историческото и културно наследство в света, е построена през шести век по време на Християнската византийска империя. Преобразувана е в имперска джамия с османското завладяване на Истанбул през 1453 г. Света София е превърната в музей по време на светското управление през 1935 година.
Президентът на Турция Реджеп Ердоган призова за промяната по време на предизборен митинг миналата година.
Ислямистите в Турция отдавна призовават за преобразуването на Света София в джамия, но светските членове на опозицията се противопоставиха на този ход. Те организираха протести пред нея срещу закона от 1934 г., който забранява религиозните служби на мястото.
Предложението предизвика международна критика от религиозни и политически лидери по целия свят.
Главата на Източната православна църква разкритикува предложението, както и Гърция - дом на милиони православни християни. Министърът на културата Лина Мендони обвини Турция във възраждането на "фанатични националистически и религиозни настроения", като настоя, че не може да се извърши промяна в обекта от световното културно наследство на ЮНЕСКО, без това да бъде одобрено от междуправителствения комитет на органа.
В интервю за гръцкия вестник Ta Nea, заместник-директорът на ЮНЕСКО Ернесто Отон Рамирес се съгласи, че е необходимо по-широко одобрение за евентуално такова решение. Той допълни, че организацията е писала на Турция за предложението, но отговор така и не е бил получен.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео вчера също предупреди, че всяка промяна в статута на "Света София" ще намали способността й да "служи на човечеството като толкова необходим мост между хората с различни традиции и култури на вярата".
Заради своята 1500-годишна история, "Света София" има огромно религиозно, духовно и политическо значение за групите в Турция и извън нея.
Остава ли равнодушен православният свят към съдбата на "Света София"?