Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Демографският срив в Южна Корея: Раздаването на пари не решава проблема

22 февруари 2023, 12:07 часа • 1683 прочитания

Коефициентът на плодовитост в Южна Корея отново е спаднал, което е поредната пречка пред усилията на страната да се справи с демографската си криза. Националният статистически орган съобщи, че коефициентът на плодовитост, или средният брой деца, които се очакват от една жена, е спаднал до 0,78 през 2022 г. - от 0,81 през предходната година.

Държавите се нуждаят от коефициент на плодовитост от 2,1, за да поддържат стабилно население, при липса на имиграция.

Коефициентът на раждаемост в Южна Корея намалява от 2015 г. насам, а през 2020 г. страната за първи път регистрира повече смъртни случаи, отколкото раждания - тенденция, която се запазва, съобщи Би Би Си, цитирана от БГНЕС.

През 2022 г. в страната са регистрирани около 249 000 раждания и 372 800 смъртни случая.

Подобни демографски спадове се наблюдават в няколко други азиатски държави, включително Япония и Китай. Новите тенденции пораждат опасения, че ще има твърде малко хора в трудоспособна възраст, които да поддържат увеличаващото се възрастно население.

Друг проблем е, че корейските жени раждат деца на по-късна възраст - средната възраст, на която раждат, вече е 33,5 години през миналата година.

ОЩЕ: Япония: Заради ниската раждаемост сме на ръба да функционираме като общество

Експертите твърдят, че причините за тези демографски промени в региона са взискателната култура на работа, стагниращите заплати, нарастващите разходи за живот, променящите се нагласи към брака и равенството между половете и нарастващото разочарование сред младите поколения.

Раздаването на пари за решаване на проблема се оказва неефективно. През септември миналата година южнокорейският президент Юн Сук Йол призна, че през последните 16 години са похарчени над 200 млрд. долара за увеличаване на броя на населението.

Южнокорейското правителство въведе различни инициативи, като например удължаване на платения отпуск по бащинство, предлагане на парични "ваучери за бебета" на новите родители и социални кампании, насърчаващи мъжете да допринасят за грижите за децата и домакинската работа.

ОЩЕ: Населението на Китай е намаляло 

Експертите и жителите на страната обаче твърдят, че е необходима по-голяма подкрепа през целия живот на детето, както и промяна на няколко дълбоко вкоренени социални проблема. Така например южнокорейското общество все още не одобрява самотните родители.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес