Огромни сметища сред ливанската природа бяха заснети с помощта на дрон от гражданско обединение, което опитва да мобилизира обществото срещу кризата с боклука, израз на политическата безпътица в страната, информира БГНЕС.
Обединението „Вие смърдите” е родено от големите демонстрации преди осем месеца срещу безхаберието на правителството по въпроса с отпадъците. Клипът е отговор на клип на Министерството на туризма, който се хвали със съкровищата на ливанската природа, заснети от въздуха.
Видеото на гражданското обединение, разпространено в социалните мрежи, показва панорамни изгледи на планините с боклук, разпрострели се върху стотици метри като реки насред горите, в долините или под мостовете. Огромни купчини отпадъци са заснети и край морето.
„Вие смърдите” призовава в клипа към демонстрация в столицата Бейрут в събота. Това би била първата от месеци насам подобна проява.
Това е „пародия на кампанията на Министерството на туризма, озаглавена „Полет над Ливан”, обяснява обединението на страницата си във Facebook, разкривайки „скандала”. Филмчето е със заглавие „Полет над политическите боклуци на Ливан” по повод на неспособността на правителството да намери разрешение на кризата с отпадъците която царува от затварянето на главното депо Нааме, южно от Бейрут на 14 юли. Оттогава отпадъците на столицата и централната част на страната се изхвърлят на незаконни сметища из цялата страна. Ако в Бейрут боклуци не се виждат, но те са в непосредствените му околности.
Призивите на гражданското общество и лекарите сочещи опасностите за околната среда и здравето се игнорират. Борците за граждански права яростно критикуват политическата класа в Ливан, която иска, според тях, да получи част от печалбите, които носи огромният пазар на преработка на отпадъци.
Министерският съвет на Ливан се събира многократно без да бъде в състояние да вземе решение. Премиерът Тамам Салам дори заплаши с оставката си. „Кой ще отиде на сметището първи – боклукът или правителството?”, питат в заглавия два ежедневника в понеделник.
Без президент от близо две години, Ливан е парализиран от политическа криза породена от войната в съседна Сирия, която разделя дълбоко политическата класа между симпатизанти и врагове на режима на Башар ал Асад.