Сирийският режим е заобикалял международните икономически санкции и е финансирал военните си дейности в страната чрез офшорни компании. Това показва част от изтеклите Panama Papers („Панамски документи”), изследвани от френския вестник Le Monde.
Според изданието три сирийски компании – „Пангейтс Интернешънъл”, „Максима Мидъл Ийст Трейдинг” и „Морган Адитивс Манфекчъринг” (Pangates International, Maxima Middle East Trading и Morgan Additives Manufacturing) са използвали услугите на кантората „Мосак Фонсека” за създаване на фирми-фантоми на Сейшелите.
По този начин режимът на президента Башар Асад е заобикалял международните санкции, наложени след началото на гражданската война в страната.
Трите компании, които се намират от американско ембарго, са осигурявали на режима горива, вклюително авиационни, които е много е вероятно да са били използвани във военна дейност.
Изтеклите документи на „Мосак Фонсека” показват, че кантората е продължила да работи с 1 от 3-те компании, „Пангейтс Интернешънъл”, най-малко 9 месеца след въвеждането на санкциите.
„Пангейтс” е собственост на бизнесгрупата „Абдулкарим”, която е близка до сирийското правителство, допълват от френската медия.
Изтеклите документи уличават и братовчеда на Асад, Рами Маклуф, който също е обект на санкции, в използване на данъчни убежища. Негови са фирми-фантоми като „Дрекс Технолоджис”, регистрирана през 2000 година на Вирджинските острови.
„Мосак Фонсека” прекъсва връзките си с Маклуф през 2011 година, след началото на гражданската война в Сирия.