Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АФП: Китай използва психиатрични болници за наказание на политически затворници

17 август 2022, 11:50 часа • 1007 прочитания

Използването на психиатрични болници в Китай за лишаване от свобода на активисти без надлежна процедура е рутинна практика, се казва в доклад на група за защита на човешките права. Оттам обвиниха лекарите и здравната система, че се договарят с властите при наказването на дисиденти, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

В продължение на десетилетия властите в Пекин използват системата от психиатрични болници в страната, известна като Анканг, за наказване на политически затворници.

В доклад, публикуван във вторник от базираната в Мадрид неправителствена организация Safeguard Defenders, се казва, че тази практика продължава въпреки реформите в началото на 2010 г., които изискват лекарско съгласие и засилват съдебния надзор върху китайската система за психиатрични грижи.

По-голямата част от данните в доклада са от интервюта с жертви и техните семейства, публикувани онлайн от китайската неправителствена организация Civil Rights and Livelihood Watch (CRLW). Данните разглеждат случаите на 99 китайци, настанени принудително в психиатрични болници по политически причини в периода 2015-2021 г.

"През 2022 г. Китайската комунистическа партия (ККП) все още рутинно затваря политически активисти в психиатрични болници, въпреки че преди повече от десетилетие въведе законови промени за прекратяване на тази варварска практика", заяви групата.

„ККП е в състояние да отстрани изцяло вносителите на петиции и активистите от правосъдната система, без надежда да се срещнат с адвокат или да се явят на съдебен процес, като им поставя диагноза "психично заболяване". Така те остават социално изолирани дори след освобождаването си", се казва още в доклада.

"Лекарите и болниците се сговарят с ККП да подлагат жертвите на ненужни от медицинска гледна точка принудителни хоспитализации и принудително лечение."

В доклада се казва, че повечето от жертвите са податели на петиции - "хора, които често се борят на най-ниските нива в социалната стълбица в Китай и поради това са безсилни и лесни мишени".

В документа се посочва, че задържаните често са подлагани на физическо и психическо насилие, като се цитират твърдения на затворници, че са били подлагани на побой, електрошокова терапия и изолиране в единични помещения.

Сред задържаните са младо момиче, което се е снимало наживо в Туитър как пръска боя върху портрет на китайския президент Си Дзинпин и мъж, който е подал молба до Пекин за медицинско обезщетение за травма, получена при служба в армията.

Китай е световен лидер в затварянето на политически опоненти - практика, която според критиците се е засилила при управлението на президента Си, смятан за най-твърдолинейния управник на страната от десетилетия насам.

Освен дисиденти и автори на петиции, правозащитни групи твърдят, че най-малко един милион души, предимно представители на мюсюлмански малцинства, са били затворени в "лагери за превъзпитание" в западния регион Синдзян и са подложени на широко разпространени злоупотреби, включително принудителна стерилизация и принудителен труд.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес