Афганистанският президент Ашраф Гани призна, че е избягал от страната и уточни, че го е сторил, за да предотврати "потоп от кръвопролития", съобщи АФП.
Гани говори, след като талибаните официално успяха да установят контрол над столицата на Афганистан Кабул, като това стана по мирен начин.
Гани, който не каза къде е отишъл, заяви, че вярва, че "безброй патриоти щели да бъдат убити и град Кабул щял да бъде унищожен", ако беше останал.
"Талибаните спечелиха ... и сега носят отговорност за честта, имуществото и самосъхранението на своите сънародници", каза той в изявление, публикувано във Facebook.
Развитие на събитията
Вчера от Кабул беше получена информация, че талибаните, които контролират почти цялата територия на страната и са спрели на подстъпите към столицата и са излъчили представители в президентския дворец, за да преговарят с властите за мирно прехвърляне на властта в Кабул. Беше посочен кандидат за поста ръководител на преходното правителство - бивш министър на вътрешните работи на Афганистан и бивш посланик на Афганистан в Германия Ахмад Джалали. А талибаните издигнаха знамето си над президентския дворец.
Съобщава се също, че понастоящем въоръжените им части от други провинции на страната продължават да се струпват в Кабул.
Източник в афганистанската столица каза пред ТАСС, че по улиците на града периодично се чува стрелба, включително използването на тежко оръжие, както и експлозии, но не е възможно да се разбере точно какво се случва, тъй като "е нежелателно да напускате дома си."
Президентът напусна страната
Ръководителят на Върховния съвет на Афганистан за национално помирение Абдула Абдула потвърди съобщенията в медиите, че президентът на Ислямската република Ашраф Гани, заедно с най-близкия си съветник, са напуснали страната. В същото време той нарече Гани „бивш“ държавен глава. Таджикската медийна група Asia-Plus по-рано заяви, че афганистанският президент е заминал за Таджикистан. Според телевизионния канал Al Arabiya, Гани е предал правомощията за разрешаване на кризата в страната на политически лидери.
Информационна агенция Pajhwok съобщи, че делегацията на афганистанското правителство, заедно с Абдула Абдула, ще пътува до Катар в неделя през нощта, за да постигне споразумение с политическото ръководство на талибаните.
Ситуацията в столицата
Говорителят на талибаните Забихула Муджахид се обърна към жителите на Кабул с молба "да не изпадат в паника, когато талибаните се появят по улиците" на града. Въпреки това много жители на Кабул напускат набързо афганистанската столица.
Според публикации, публикувани в социалните мрежи, градът се е превърнал в гигантски задръстен мравуняк - хората с коли се опитват да напуснат столицата, но в някои райони това вече не е възможно, така че хората просто изоставят колите си по пътищата и със семействата си напускат столицата пеш. Тези, които успяха, спешно закриха банковите си сметки, като изтеглиха всичките си парични спестявания.
Летище, контролирано от западните сили
Централата на НАТО заяви, че летището в Кабул остава под контрола на западните сили. Военен източник в Брюксел заяви пред ТАСС, че сигурността на летището в Кабул се осигурява от военните на САЩ, Великобритания и Турция.
Съединените щати обявиха прехвърлянето на целия персонал на посолството си на летището и прехвърлянето на до 3 хиляди военни на летището в Кабул, за да осигурят евакуацията на своите граждани. Държавният секретар Антъни Блинкен заяви в ефира на NBC, че САЩ очакват да запазят дипломатическо присъствие в Афганистан на територията на въздушното пристанище.
Сигурност на чуждестранните дипломатически мисии
Руското посолство в Афганистан заяви, че няма заплаха за дипломатическата мисия в Кабул, не се изисква евакуация, и също изрази готовността си да сътрудничи с преходното афганистанско правителство.
По-рано талибаните бяха уверили, че ще гарантират сигурността на руската дипломатическа мисия в Кабул. Според Мохамад Сохаил Шахин, говорител на катарския политически офис на талибаните, политиката на движението е да осигури безопасна среда за функционирането на руското и други посолства.
Канада спира работата на посолството си в Афганистан от съображения за сигурност, а служителите на мисията се завръщат в родината си.
Швеция възнамерява да върне всички служители на дипломатическата мисия в Кабул не по-късно от днес. Холандското правителство реши да изпрати военен самолет в Афганистан, за да вземе служители на посолството и преводачи със семействата им. По-рано Чехия, Дания, Норвегия, Германия и Холандия обявиха намерението си да евакуират служителите на своите дипломатически мисии.
Пакистанското посолство в Кабул възнамерява да работи нормално. Индия засега няма да евакуира посолството си в Кабул, но в случай на непредвидени обстоятелства вече е разработила план за евакуация на стотици дипломати и други граждани от столицата на Афганистан.