Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

700 тона амониев нитрат "спят" в индийско пристанище

07 август 2020, 14:57 часа • 2436 прочитания

Почти 700 тона амониев нитрат - веществото, предизвикало експлозията в Ливан - се намират в пристанище в Индия от 2015 г., пише БГНЕС.

Припомняме, че най-малко 153 души загинаха, а над 5000 бяха ранени, когато 2750 тона амониев нитрат, дълги години съхранявани в бейрутското пристанище, избухнаха в колосален взрив.

След инцидента индийските власти разпоредиха преглед на всички потенциално опасни материали в пристанищата си и получиха сигнал за 690 тона амониев нитрат в Ченай в южната част на Индия.

Тридесет и седем контейнера с химикала са били внесени от Южна Корея през 2015 г. от индийска фирма за използване на торове, но били иззети, тъй като веществото било определено като експлозивно.

Местният митнически отдел в четвъртък се опита да разсее притесненията, казвайки, че химикалите не представляват опасност и че е в ход процес по продажбата им.

„Иззетият химикал е безопасно съхраняван, а безопасността на товара и обществеността е гарантирана, като се има предвид опасният характер на веществото“, се казва в съобщение на властите.

Амониевият нитрат е кристална сол без мирис, която е била причина за множество промишлени експлозии през десетилетията.

Когато се комбинира с петролни масла се създава мощен експлозив, широко използван в строителната индустрия, но също така и за саморъчно приготвени бомби като тези, използвани при нападението през 1995 г. в Оклахома.

Много държави от Европейския съюз изискват амониевият нитрат да бъде смесван с калциев карбонат, за да се направи по-безопасно съединение.

Промишлените бедствия са често срещани в Индия. Най-ужасяващото е това от 1984 г. , когато токсичен метил изоцианат изтече от фабрика за пестициди в Бопал, убивайки 3500 души - и още хиляди през годините след това. Американската компания „Юнион Карбайд“ (Union Carbide), отговорна за тази трагедия, през 1987 г. в рамките на извънсъдебно споразумение, изплати на жертвите на аварията 470 млн. долара. Компанията беше придобита от „Дау Кемикъл“ – втората в света в сферата на химическата индустрия - през 2001 г.

Снимка: Архив /експлозията в Бейрут

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес