Горски масиви край Асеновград продължават да загиват заради вредители, увреждащи короните на хиляди дървета и водещи до тяхното изсъхване. Нападнати от Корояд, Зъбар и Градинар са стотици декари гора.
„Заразата по дърветата се разпространява изключително бързо. За разлика от предишни години и със съжаление, сега можем да говорим за каламитетен или епидемичен характер на заразяването.“, разтревожен е шефът на клона на Държавното горско стопанство в Асеновград Слави Богутев. Той посочи, че най-засегнати са иглолистните дървета – предимно Бял бор и Черен бор. С притеснение Богутев призна, че за унищожаването на горските масиви допълнително „спомагат“ и пожарите. Вече са изготвени план-извлечение и сигнален доклад, които да се изпратят в Регионалната инспекция по околна вода и средите-Пловдив. Следващата стъпка е поръчката да бъде възложена на фирма-изпълнител. Очаква се сечта да стартира до няколко седмици.
„Необходимо е прочистването на засегантите зони и съхнещите дървета да започне възможно най-скоро.“, смята Богутев. В противен случай се рискува заразата да се разпространи на още по-голяма площ. При санитарната сеч дърветата се режат до дъно – остават дънери с височина 10 сантиметра. Получената дървесина се ползва в целулозно-хартиената промишленост, като се предлага на по-ниска цена.
Приходите от продажбите влизат в Държавната хазна. На местата от територията на община Асеновград, където ще бъдат изсечени дърветата, за момента няма да бъдат засаждани нови. Ще се стимулира естественото залесяване и ще се толерира израстването на Зимен дъб и Летен дъб. Това трябва да се случи в рамките на три години, след извършване на санитарната сеч. „Ако естественото залесяване не се осъществи в посочения период, ще се предприемат мерки по засаждане на типични за средата над Асеновград дървета.“, увери Слави Богутев.