В църкви и параклиси в няколко асеновградски села липсват свещеници, които да извършват редовно богослужение. Някои от отците обслужват по две или три енории. На Великден в част от малките населени места в Асеновградско, за да обявят Възкресението Христово и да водят службата в храмовете там, свещениците ще пристигнат по-рано. Те ще извършат богослужението по предварително определен график. Така, Възкресението на Христос в част от асеновградските села ще бъде обявено предварително, съобщава кореспондентът ни от града.
Жителите са уведомени за това и ще отидат по-рано на църква. По думите на архиерейския наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев няма никакво смущение, че ще се поздравят с Възкресението Христово два или три часа преди 24:00 часа. „Когато падне Благодатният огън в Йерусалим, а това става след 14 ч., вече можем да кажем „Христос Воскресе“. Дори когато идва Благодатният огън на летището ние го посрещаме с този поздрав. Може да е в 18 ч. или в 19 ч., но това няма никакво значение“, коментира отец Йордан Георгиев. Той бе категоричен, че хората не се смущават от този факт.
В Асеновград проблемът не стои на дневен ред. Във всички църкви Богослужението ще започне навреме, а Възкресение ще бъде обявено точно в 24:00 часа.
В Асеновградска духовна околия има 78 големи храма и 210 параклиса. На територията на Асеновград църквите са 15. Във всички енорийски храмове в града има свещеници и ще се извърши богослужение. На днешния ден – Разпети петък – във църквите в Асеновград се изнася плащеницата, символизираща горба на Исус Христос. Тя се оставя в средата на храма. Украсява се с цветя. Миряните носят първите боядисани яйца, като ги даряват на Христос, който е вече положен в гроба. След това преминават под плащеницата в знак на преклонение. Това трае цял ден.
Вечерта на Разпети петък се извършва опело. Когато почине някой наш близък ние плачем и страдаме, защото сме загубили скъп човек. На това опело никой не плаче, защото знаем, че ще има Възкресение. Христос ще победи смъртта. След това, от църквата „Свети Николай Чудотворец“ в Асеновград тръгва едно от най-мащабните и най-продължителни литийни младежки шествия. То продължава повече от час. Шествието започва около 20:30 часа, непосредствено след службата, и преминава по улиците на Асеновград, намиращи се на територията на енорията. После отново всички заедно се връщат в храма.
В събота преди Великден се провежда утринно богослужение. Вечерта в 24:00 часа камбанен звън отеква тържествено и се възвестява, че Христос е възкръснал. На първия ден от Великден точно в 11:00 часа отново бият камбаните за богослужение. Тогава на различни езици се чете Евангелието, за да се покаже, че Христовото Възкресение е стигнало по цял свят.