Картина, която предстои да бъде обявена за продажба от фалиралия Обреден дом в Асеновград, предизвика бурни реакции сред асеновградчани.
Казусът с произведението на изкуството, сътворено от местният художник Коста Форев, започна още, когато стана ясно, че творбата е оценена на 5 000 лева и предстои обявяването й на търг.
Първоначално, ликвидаторът на Обредния дом в Асеновград не пожела да съобщи името на автора. Дни след това, скандално, картината бе обявена за продажба в известен сайт за обяви, от частно лице. Сумата, поискана за произведението от продавача, представил се като Иван, бе 60 000 лева. Приложена дори бе и снимка. Веднага, след реакция на граждани, обявата бе заличена. До днес не става ясно по какъв начин нареклият себе си Иван е получил достъп до иначе заключената картина, за да успее да я снима.
Пред Actualno.com ликвидаторът Венцислав Василев заяви, че е подал сигнал в РУ на МВР в Асеновград, защото е престъпление някой да продава чужда собственост. Той увери, че творбата е заключена в сградата на Обредния дом, която се охранява чрез СОТ. На този етап, няма данни за реакция, от страна на компетентните органи.
Екипът ни потърси мнението и на Общинската администрация в Асеновград по казуса. От там ни отговориха, че тази картина не е собственост на Общината, а на търговското дружество. За справка, самото звено е със 100% общинска собственост и решението за неговата ликвидация се взима от съветниците на града.
Интересен факт е, че никой не успя да ни каже дори името на картината – нито дъщерята на твореца Коста Форев, нито ликвидаторът Венцислав Василев. Оказва се, че никой не знае кога е създадена, по какъв повод, от какви материали е рисувана, какво е посланието й, как е придобита от Обредния дом.
Поради тази причина остава загадка и по какви критерии е изготвена оценката й. Борбата срещу неяснотите с разпореждането на картината, изрисувана от ръцете на известния асеновградски художник Коста Форев, обедини група асеновградчани, борещи се за запазване културното наследство на Асеновград.
Те са твърдо решени да потърсят сметка от местната управа, за случващото се с творбата. За целта е изготвено запитване, съдържащо 11 въпроса, което ще бъде входирано пред Общината и Общинския съвет в града. Междувременно, инициаторите възнамеряват да проведат и срещи с представители на администрацията и на местния парламент.