Учители, родители и директори на учебни заведения искат създаване на „Синя стая“ в Асенoвград. Това обявиха пред Actualno.com група преподаватели, които полагат грижи за ограмотяване на малките асеновградчани в училище.
Учителите стигнали до това решение по повод зачестилите случаи на агресия сред учениците в градове от различни части на страната. „Синята стая“ е вид мярка за работа с деца в риск. Тя е специализирана и съдържа две помещения, разделени с така нареченото венецианско огледало. От едната страна стаята е уютна и приветлива за малчуганите и подрастващите. В нея специалисти разговарят и изслушват деца, станали жертва на насилие, свидетели на престъпление или извършили противообществени прояви.
Зад огледалото процесът може да бъде наблюдаван от психолози, адвокати или други експерти в социалната сфера. Засега идеята е в проект, но предстои да стартира организацията по осъществяването й, категорични са учители и директори на училища в община Асеновград, заели се със задачата. Инициаторите планират да отправят предложението и проекта за създаване на „Синя стая“ до Общинския съвет в града.
Снимка: Actualno.com/Атанаска Маркова
По темата как България би могла да пребори или поне да намали агресията сред учениците в класните стаи учителите посочиха няколко решения. Децата трябва да бъдат запознати със задълженията си, а не само с правата си и да са наясно, че носят отговорност за постъпките си, смята Ани Шенкова – педагог - към момента пенсионер. Тя изрази мнение, че един от начините за успешното решаване на проблемите с агресията на учениците е провеждане на медиация.
Като резултат от дългогодишния си опит Шенкова сподели, че според нея голяма част от родителите неглижират възпитанието на собствените си деца. Необходимо е Държавата да предприеме законови мерки за налагане спазването на правила на поведение и "връщане авторитета на учителя", посочи Христина Филипова, която е преподавател и общински съветник.
Тя смята, че с оглед намаляване на агресията е необходимо учениците да се включват в по-голям брой извънкласни форми на занимания и да се делегират повече права на учителите. Други преподаватели посочиха, че е редно по всеки учебен предмет да се издава само един учебник, с цел уеднаквяване на придобитите знания. Като решение бе предложено и да бъде намален броят на учениците в паралелка, а при агресивна проява на детето родителят или настойникът да бъде санкциониран.