Мултипрофилното спешно отделение, според стандарта, би следвало да осъществява дейността си на второ и трето ниво на компетентност. А това, в МБАЛ Асеновград е от първо ниво.
„За да достигнем второ трябва да имаме в болницата отделения по кардиология, ортопедия и травматология, неонатология, уроголия и трансфузионна хематология, каквито не е възможно да бъдат разкрити в рамките на 6-месечния гратисен период, който е посочен от Министерството на здравеопазването.“, заяви кметът на асеновградска община доктор Емил Караиванов във връзка с промените в здравната система на национално ниво. Той допълни, че е необходимо и наличие на трима специалисти „Спешна медицина“ и един „Анестезиология и интензивно лечение“.
Според Караиванов са завишени и изискванията за площта, на която трябва да бъде разположено спешното отделение – 700 квадратни метра, при работещ един екип от лекар и медицинска сестра. „Със съществуващото ниво на компетентност – първо – е видно, че е невъзможно да отговорим на стандартите, заложени в наредбата от декември 2015 г.“, категоричен бе кметът. Той уточни, че преструктурирането на Спешното в Асеновград към този момент се налага да бъде направено. Предложението на Караиванов е в общинската болница да функционира спешен портал, който в голяма степен да изпълнява функциите на разбирането за спешно отделение.
А относно съкращаването на легла в МБАЛ Асеновград Караиванов допълни, че дали ще бъде предложено допълнително финансиране, или ще се посочи друго решение, предстои да стане ясно, след като бъде взето становище от Общинския съвет в града. „Надяваме се да настъпят промени и здравната карта да не бъде приета в този вид, в който се предлага, за да може асеновградската общинска болница да продължи да функционира.“, изрази личното си мнение по казуса кметът на града.
И уточни, че когато Общинска администрация получи решението за броят на леглата, които ще бъдат финансирани от Национална здравноосигурителна каса, тогава ще се прецени какви мерки да бъдат предприети.