Повече от 300 калиници шестваха по улиците на Асеновград в празничния Еньовден. Обичаят в града малки момичета да се обличат като булки датира от незапомнени времена и събира в себе си мистиката на Еньовата буля и въведението на тригодишната Света Богородица в храма.
Тази година модните тенденции наложиха семпли рокли от нежни ефирни платове, като повечето бяха със средна дължина и кринолини. Сред аксесоарите, които младите дами носеха към тоалетите си, бяха чадъри, чантички и ръкавици. Празникът започна от двора на Етнографската къща в Асеновград, където калиниците получиха своите нишани с късмети, наричани лично за всяка от тях. Така момиченцата разбраха за какъв момък ще се омъжат и какъв късмет ще й донесе бракът. Сред наричанията за бъдещи съпрузи на калиниците бяха адвокати, лекари, спортисти и други.
Веднага след това, калиниците се отправиха към храм „Свети Николай Чудотворец”, където отец Йордан Георгиев отслужи литургия за здраве и благоденствие. Последва дълго шествие в бяло, чийто финал бе в Градския парк. Там ги очакваше специалният еньовски венец, през който то преминаха за здраве. Кметът на общината доктор Емил Караиванов връчи на всяка една от младите булки грамоти за участие и подаръци. А музикален поздрав към присъстващите на празника отправиха възпитаниците на вокална група „Калина Малина”, които след няколко дни ще представят родния Асеновград на международния конкурс „STELLE DI GARDA” в Гардесано, Италия.
Древни ритуали и обичаи, свързани с празника на билките - Еньовден, се състояха и на тракийското скално светилище "Беланташ", разположено високо в планината над някогашна Станимака. По традиция, бе запален Еньов огън, а присъстващите и тук преминаха през Еньов венец. После участниците в ритуала бяха наплискани с мълчана вода и нагостени с чай от билки и питки хляб. Под звуците на родопски гайди и народни песни празнуващите извиха дълго еньвско хоро.
ГАЛЕРИЯ ОТ СНИМКИ може да откриете ТУК.