Откриха завишено количество цианиди в реките Юговска и Чепеларска. Предварителните данни показват, че замърсяването е 20 пъти над нормата, предаде БГНЕС.
Проверката, която беше извършена от РИОСВ и Басейнова дирекция, беше разпоредена от министъра на околната среда и водите Емил Димитров.
Той пристигна на мястото на замърсяване заедно с областния управител на Пловдив Дани Каназирева.
"Голямо е замърсяването, не трябва да се случва по този начин. Не искаме да плашим никого. Експерти от РИОСВ - Смолян и Басейнова дирекция са установили система от тръби да прелива от хвостохранилището.
Водата директно да се зауства в реката, което е недопустимо, защото то, ако може директно да се заусти, няма да има хвостохранилище има и аварии по помпите. Отиваме на място да се запознаем със ситуацията", заяви Димитров.
"Няма риск за питейната вода, но ние сме уведомили Напоителни системи, ВиК – да се затворят саваците за напояване и да не се допускат животни да пият вода от реките. Предприели сме всички мерки", увери екоминистърът.
Областният управител на Пловдив Дани Каназирева заподозря умишлено замърсяване на реките.
Предполага се, че евентуалният източник на замърсяване е свързан с добив на метали в района на град Лъки. "Не може да има извършваме такива зауствания нерегламентирано, казах ви всичко е тук и се вижда. Никой не ми се е обадил, случайно разбрах, че има цианиди в реката и извиках лабораторията на КЦМ, за да видим какво става", заяви пред БНТ директорът на фирмата Атанас Марински.
Кореспондентът на Actualno.com Веселина Божилова отбелязва, че сутрешните проби на водата вече са чисти, няма опасност, макар че мерките за ограничаване на достъпа до питейна вода, до рибарници и за водопой на животни още са в сила.
Само преди десетина дни двете родопски реки отново носеха във водите си наднормени концентрации на цианиди и кадмий, но тогава причината беше повреда в тръбопровод на хвостохранилището и замърсяването беше лесно забележимо, тъй като хвостът се виждаше с просто око.
Сегашното замърсяване с цианиди можеше да мине и без да бъде забелязано, ако не бяха изненадващите лабораторни проби. Този път ситуацията е овладяна, но е неизбежен въпросът колко пъти досега това е ставало и никой дори не е разбирал. Ако предишното замърсяване свърши с административна санкция от 10 000 лв. за обекта на енергетиката в Лъки, този път е сезирана прокуратурата.