С изложба на боеприпаси и снаряжение Военното формирование в Асеновград отбелязва Съединението на България. За първи път експозицията на асеновградския артилерийски полк е гостуваща на Историческия музей в града. Представят се въоръжението и снаряжението, с което боравят артилеристите в Асеновград. Основно са показани огромни гилзи от оръдия, като най-голямата експонирана е за Гаубица – 152 милиметра.
Интерес представляват и учебните снаряди – макети на оригинални боеприпаси. Впечатление на най-любопитните сред посетителите направи специалният снаряд, наречен „Стършел“. Ползван е за заглушаване на радиовълни. Когато се изстрелят няколко подобни снаряда, врагът изгубва своите комуникации. Сред експонатите в изложбата са военната каска и приборите за разузнаване. Будещи любопитство съоръжения са стереотръбата и далекомерите. Те служат за наблюдение и за изчисляване точното попадение на изстреляните снаряди. Част от изложбата в Исторически музей-Асеновград са различните уреди за шпионаж. Показани са старинни съветски и немски бинокли, както и съвременни американски такива. Изложени са специализирани оръжия и прибори за чертане и измерване.
За първи път пред посетителите на изложбата се показва минохвъргачката. Сред оръжията, разположени във витрините на музея, гордо са застанали руски и немски картечници. Една от тях е специална, наречена е „Черната смърт“. Тя произвежда по 600 изстрела в минута, поради което е била изключително опасна и за хората, които са я ползвали, и съответно – за врага. В сградата на Историческия музей, посетителите могат да се запознаят с експозицията на Военното формирование в следващия един месец. Освен с откриването на изложбата „Въоръжение и снаряжение от 4-ти артилерийски полк в Асеновград”, официалните тържества по повод утрешния празник стартираха още на 5 септември.
Венци и цветя бяха поднесени пред паметната плоча на Пере Тошев в града в знак на признателност към делото и саможертвата на героите, отдали живота си за съединението на Княжество България с Източна Румелия. Присъстващите почетоха паметта на загиналите с едноминутно мълчание. Веднага след това зазвуча българският химн. Честването започна с приемане на почетната рота от командира на Военното формирование в Асеновград полковник Лъчезар Мишев.
Гост лектор на събитието бе доцент Симеон Кацаров - преподавател по история в ПУ „Паисий Хилендарски”. Пред асеновградчани той акцентира върху факта, че градове, като Асеновград, имат изключителна заслуга за осъществяване на Съединението. А комитетите там са били едни от най-добре организираните и мотивирани в заветната цел. Венци и цветя пред паметната плоча на Пере Тошев в Асеновград поднесоха Общински съвет-Асеновград, Исторически музей, партийни организации, местното духовенство и граждани. Тържествата по повод празника продължиха в късния следобед в село Конуш, където ще бъдат поднесени цветя пред паметната плоча на участниците в Конушенската чета. Точно в 18 ч. започна поклонението пред паметника на поп Ангел Чолаков в село Новаково.
Днес, в деня на празника /06.09.17 г./ от 11:30 ч. на площад „Академик Николай Хайтов” в Асеновград ще се състои празничен концерт на оркестър „Млади тракийци”.
Вижте снимки от изложбата в галерията ТУК