Над 400 бегачи ще се състезават в „Битката на титаните“ край Асеновград тази година. Из полите на Родопите своите сили и издръжливост в петото издание на ултрамаратона „Персенк Ултра“ ще премерят участници от 19 държави. Те ще имат на разположеие максимум 44 часа. В близо 160-километровото състезание ще се включат най-добрите планински бегачи на дълги разстояния от България и света. Сред тях са около десетина асеновградчани, включително и шампионката при ветераните на „Трявна Ултра 2017“ Мая Танева.
Състезателите ще преминат по един от най- атрактивните планински маршрути в Европа. Обичайно, състезанието по планинско бягане включва три трасета. Днес точно в 18 ч. на лентата за старт/финал на площада в Асеновград ще застанат атлети от Аржентина, Армения, Австралия, Бразилия, Великобритания, Гърция, Ирландия, Испания, Македония, Малайзия, Холандия, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Турция, Украйна и Чили. Стартът на дистанциите от 110 километра и 160 километра ще бъде даден точно в 18 ч. тази вечер. Маратонците на 50 километра ще стартират утре /19.08.17 г./ в 10 ч. от село Орехово. Най-дългият маршрут е този, на „Персенк Ултра“ – 160 километра.
Снимка: Actualno.com/Атанаска Маркова
В сравнение с миналогодишното издание на асеновградския ултрамаратон, трасето сега е с увеличена дължина и трудност. От старта на централния площад в Асеновград състезателите ще поемат по изключително предизвикателна дестинация. Ще преминат през местността „Високата пещ“, хижите „Гонда Вода“ и „Безово“, насочвайки се към връх Червената скала и продължавайки по стария Римски мост към село Югово и хижа „Пашалийца“, село Павелско, село Малево и село Орехово. От там бегачите ще поемат през Каньона при Цирикова църква към уникалния природен феномен Чудните мостове. През стария Римски път ще преминат в близост до връх Голям Персенк и местността „Мезаргидик“, достигайки до хижа „Персенк“. Следват „Митницата“ – село Орехово – „Бяла черква“ – връх Баба, а на 150 километра от трасето ще трябва да пресечат Лясковската река, след което ги очаква финал в Асеновград.
Втората по големина дистанция от маратона е наречена „Диво прасе ултра“ и е с дължина 110 километра. Най-малката – „Орехово ултра“ е дълга 50 километра. Ултрамаратонът „Персенк ултра“ е с шест точки на трудност и е квалификационен за Световното първенство във Франция догодина. Стотици доброволци от подкрепителните пунктове по маршрута ще се грижат за участниците в състезанието. Новото тази година е, че ще бъдат дисквалифицирани състезатели, замърсили околната среда по време на бягането си. При проверката на старта, пакетираната храна на бегачите ще бъде маркирана със съответния състезателен номер. При почистването на трасето, след края на ултрамаратона, участници, позволили си да замърсят природата, ще бъдат дисквалифицирани.“, посочват организаторите.