Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Компостираща инсталация трябва да заработи до 2022 г. в Асеновград

05 юни 2020, 15:21 часа • 2984 прочитания

Компостираща и сепарираща инсталация по проект на обща стойност над 13 200 000 лева ще бъде изградена в Асеновград. Съоръжението ще обслужва общо 5 общини, сред които Куклен, Садово, Първомай и Лъки. Те са и партньори по проекта. „Всички общини и други институции в България, които депонират отпадъци, трябва да намалят драстично количествата им - с повече от 35% на 100%. В проекта се предвижда след изграждането на съоръжението в Асеновград намалението да е до 50%. Анализи са показали, че 12 000 тона от общо 36 000 тона, депонирани на година, са зелени и хранителни отпадъци.

Полученият от обработката на инсталацията компост може да бъде продаден или да се ползва за наторяване на почвата. Сепариращата инсталация пък разделя отпадъците, които подлежат на рециклиране - пластмаса, желязо, хартия, стъкло. Целта е само тази част от отпадъците да бъде депонирана в клетката на депото, която към момента е с капацитет за 10 години. След изграждане на съоръжението ще се цели той да се увеличи двойно - до 20 години. Община Асеновград е сключила договор за проектиране с фирма, избрана преди няколко години чрез провеждане на процедура, като крайният срок за представяне на работен проект изтича след около 20 дни.

При одобряване на проектното предложение ще стартират обществени поръчки за: избор на изпълнител; избор на оборудване; доставка на съдове и съответно - машини, които да ги обслужват. Такива ще бъдат раздадени на населението, като в тях ще се събират разделно зелен и хранителен отпадък. Предвиденият за 5-те общини брой на съдовете е около 600. Това обясни заместник-кметът на града инженер Стоян Димитров, който е ръководител на проекта. Той посочи, че се предвижда новоизградената инсталация да бъде разположена на територията на настоящото депо за отпадъци в община Асеновград.

Финансиране от ЕФРР – около 8 360 000 лева. Национално съфинансиране – близо 1 480 000 лева. Собствен принос – малко над 1 200 000 лева, а възстановим от НАП ДДС: около 2 175 000 лева. Срокът, в който инсталацията трябва да е готова, е 47 месеца (или до януари 2022 г.). Месец юни на същата година пък е крайната дата, до която съоръжението трябва да бъде въведено в експлоатация. Ако това не се случи, на общинската администрация може да бъдат наложени санкции. Водещата община в проекта е Асеновград.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес