Двутонен каменен тракийски съд за производство на вино бе изваден от коритото на асеновградската река Чая днес. Той бе издигнат над водите й чрез специален автокран.
За да не бъде повреден при преместването си, древният съд бе вързан с дебело въже.
Специализираната операция продължи около 30 минути и бе организирана от екипа на Историческия музей в Асеновград. За да се осъществи безпрепятствено изваждането на древния съд се наложи за кратко да се преустанови движението на моторни превозни средства в едното платно на пътя Асеновград – Бачково.
„Най-важното при подобни акции е да бъде осигурена безопасността на гражданите.”, обясни кранистът Петър Златанов, като подчерта, че работи тази професия от доста години, но за първи път изважда от водите на Чая подобен археологически монумент. „Досега от реката край Асеновград съм вадил само катастрофирали коли.“, сподели Петър.
Тракийският съд лежи на дъното на Чая отдавна, но преди няколко години асеновградчани, живеещи в квартал „Метоха”, са забелязали съда и са сигнализирали за съществуването му.
Директорът на Историческия музей в Асеновград Иван Дуков обясни, че тракийското съоръжение е наричано „шарапана“. То датира от 2-ри век пр.н.е. Чрез този древен съд траките са обработвали гроздето до получаване на божествената напитка. Тракийското съоръжение е с форма на паралелепипед и е тежко около 2 тона.
„По каменния блок все още личат следи от длето и са ясно изразени улеите, по които се е стичал гроздовият сок.“, разясни Дуков. Древната „шарапана” вече намери своето място сред експонатите пред сградата на самия Исторически музей в Асеновград.