Новините за наводнения отново се превръщат в централна тема на новинарските емисии. И картинката е отново до болка позната - не само природата е виновна, както показва смрязяващ пример от Асеновград, предаде кореспондентът ни от града в текст и снимки.
Коритото на местната река "Чая" буквално прилича на джунгла, жалват се асеновградчани. Висока и буйна растителност се извисява дори над височината на някои от мостовете в града. Храсти и дървета от бреговете на асеновградската река по дължината на цялото й корито в Асеновград се издигат на метри.
Една от най-обраслите зони е в района на Спортна зала „Асеновец“, съобщиха граждани. Притесненията им са породени от започналите обилни валежи в страната, които биха могли да повишат опасно нивото на водата в река „Чая“. А растителността може да попречи на безпрепятственото преминаване на водата и така да се получат наводнения в различни части на Асеновград.
От общинското ръководство на града са категорични, че са запознати с проблема. Вече се търсят средства за разчистване на раститетлността в реката в Асеновград, посочи инженер Пламен Йончев, временно изпълняващ длъжността кмет. Той увери, че в най-кратки срокове почистването на коритото ще бъде осъществено.
Междувременно някои асеновградчани трябваше да плуват, за да достигнат до работните си места в една от индустриалните зони в Асеновград. Водата, събрала се в локва на входа на едно от предприятията там вследствие от проливните дъждове в последните дни, тази сутрин достигна 15-20 сантиметра.
„Наложи се да подгънем крачоли и да преплуваме“, коментираха иронично потърпевши. Те обясниха, че проблемът не е нов. Почти винаги когато вали дъжд по-продължително ситуацията се повтаря и понякога работещите не само не могат да достигнат до работните си места, а после и не могат да си тръгнат от там, без да се намокрят.
За становище по проблема потърсихме заместник-кмета на Асеновград инженер Пламен Йончев, в момента изпълняващ длъжността кмет. Той увери, че още днес е извършена проверка в споменатия район. Установено е, че канализационната тръба е с по-малък диаметър и понеже участъкът се пада в ниска зона, цялата вода от дъждовете се стича там. Към момента обстановката в засегнатия район е нормализирана. Водата се е оттекла, увери Йончев и поясни, че шахтата е почистена, а причината за наводнението е, че канализацията не може да поеме огромното количество водна маса.
Изпълняващият длъжността кмет припомни, че е създаден проект за воден цикъл на Асеновград. Проектното предложение, обаче, трябва да се одобри от Министреството на околната среда и водите (МОСВ). Той добави, че едва след одобрението ще се чака финансиране, като се обмисля и вариант Общината да тегли заем в размер на 10 000 000 лева. Едва след реализирането на проекта за воден цикъл на града проблемът с наводненията би могъл да бъде решен, кометира Йончев.